BÖBREKLERİNİZE İYİ BAKIN!

//BÖBREKLERİNİZE İYİ BAKIN!

Amerika’da düzenlenen Böbrek Haftası etkinliklerinde; kalp hastalıkları ve diyabetin, böbrek sağlığını nasıl etkilediğini gösteren pek çok sunum gerçekleştirildi.

Gerçekleşen sunumlarda; diyabet hastalarının kullandığı ilaçların böbrekleri nasıl etkilediği, kalp ameliyatları sonrasında kullanılan ve yüksek doz “statin” içeren kolesterol ilaçlarının, böbrekler üzerinde olumsuz bir etki yaratıp yaratmadığı gibi konular gözden geçirildi. Bunlara ek olarak; nefropati hastaları için geliştirilmiş yeni ilaçların, böbrek fonksiyonlarında düzelmeye yol açıp açmadığı ve böbrek nakli olmayı bekleyen hastalarda, kemik yoğunluğunu iyileştirmeyi hedefleyen yeni ilaçların, işe yarayıp yaramadığı gibi konular da etkinlik süresince ele alındı.

Böbrek Haftası etkinliklerinin düzenleme komitesinden Dr. Lloyd Cantley; çalışmalardan elde edilen bazı sonuçların olumsuz nitelikte olduğunu belirtti. Ancak ortaya çıkan bu olumsuz sonuçların da çok kıymetli olduğunu vurguladı.

Kişiselleştirilmiş tedavi şekilleri geliştirilmeli

Dr. Cantley yaptığı açıklamada; tıbbın her alanında daha yüksek sesle dile getirilmeye başlayan “kişiselleştirilmiş tedavi ihtiyacı”nın, nefrologlar tarafından dikkate alındığını belirtti. Bu konu ile ilgili çalışma sunumlarının, ilk defa Böbrek Haftası etkinlikleri kapsamında yapıldığını söyleyen Dr. Cantley, sözlerine şu şekilde devam etti: “Kişiye özel tedavi ihtiyacının en fazla hissedildiği branşlardan birisi de nefroloji. Normal bir bireyde çok iyi sonuçlar veren bir tedavi; böbrek sorunları yaşayan bir hastada, beklenen sonuçları vermek bir yana, mevcut böbrek sıkıntılarını da artırabiliyor. Örneğin; kemik erimesi (osteoporoz) tedavisinde kullanılan bir ilacın, böbrek rahatsızlığı olan hastalarda uygulanmasının sakıncalı olduğunu ortaya koyan önemli bir çalışma sunumu da, etkinlikler kapsamında gerçekleştirildi. Bu ve bunun gibi çalışmaların, hastanın durumuna göre, kişiselleştirilmiş tedavi şekilleri geliştirmemizde bizlere çok yardımcı olacağına inanıyorum.”

Amerikan Nefroloji Derneği olarak; araştırma sonuçlarının klinik uygulamalara geçme sürecini, mümkün olduğunca kısaltmaya çalıştıklarını belirten Dr. Lloyd Cantley, bu bağlamda hekimleri ve araştırma laboratuvarlarını etkinlik süresince bir araya getirdiklerini de söyledi.

Bir önceki yazımız olan Metabolik Cerrahi’nin Önemi Her Geçen Gün Artıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2017-08-16T14:34:33+00:00