BARİATRİK CERRAHİ VE EKLEM SORUNLARI

//BARİATRİK CERRAHİ VE EKLEM SORUNLARI

cerrahi-eklem-rahatsizliklarini-azaltiyorABD New York’ta bulunan 2 ayrı merkezin yaptığı araştırmalarda, özellikle diz eklemi cerrahisi öncesinde yapılan kilo verdirmeye yönelik ameliyatların, eklem cerrahisi sonuçlarını iyileştirerek, maliyetleri azalttığı gösterildi. “Total Diz Artroplasti Öncesi Bariatrik Cerrahinin Maliyet Analizi (Cost-Effectiveness of Bariatric Surgery Prior to Total Knee Arthroplasty)’’ ve “Total Kalça Artroplasti Öncesi Bariatrik Cerrahinin Maliyet Analizi (Cost-Effectiveness of Bariatric Surgery Prior to Total Hip Arthroplasty)’’ isimli 2 çalışma, her sene düzenlenen Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi’nin Las Vegas’taki toplantısında sunuldu.

Araştırmaların baş yazarı ortopedist Dr. Emily Dodwell açıklamasında kalça ameliyatı olan hastaların önemli bir bölümünün obez olduğunu ve obezitenin daha uzun hastanede kalış süresi, daha yüksek maliyetler, daha fazla başarısızlık riski ve başarısızlığa bağlı daha maliyetli revizyon ameliyatları gereksinimi anlamına geldiğini ifade etmekte.

Obezitenin insanların hayatından çok şey götürdüğü bilinen bir gerçek. Bariatrik cerrahi ve cerrahiyi takip eden kilo kaybı kalp hastalıkları riskini azaltıyor; diyabet ve hatta bazı kanser formlarını düzeltiyor; ancak bariatrik cerrahinin eklem ameliyatları üzerindeki etkileri henüz bilinmiyordu. Bu iki araştırma eklem ameliyatları öncesi bariatrik cerrahinin maliyet analizi ve faydaları ile öncesinde bariatrik cerrahi gerçekleşen eklem operasyonlarının faydalarını ve maliyet analizini net bir şekilde ortaya çıkarmış oldu.

Araştırma ekibinden ortopedi bölümü şefi Dr. Alexander Lawhorn, araştırmaların çıkış noktasını şu sözlerle açıkladı: “Morbid obezite için bariatrik cerrahinin maliyet etkinliğine sahip bir girişim olduğunu biliyoruz. Ancak bariatrik cerrahinin eklem ameliyatları öncesinde kilo kaybı sağlayarak bu ameliyatların etkinliğini artırdığı ve bu sayede morbid obez hastalarda obezite ile bağlantılı komplikasyonları ve maliyetleri azalttığı bilinmiyordu.”

İleri düzey diz veya kalça osteoartrit rahatsızlığından muzdarip morbid obez hastaların, iki gruba ayrılarak değerlendirildiği araştırmalarda, bir grupta yer alan hastalar kilo vermeden eklem ameliyatı olurken; diğer kısımda bulunan hastalar öncelikle kilo verme ameliyatı, iki yıl aradan sonra da eklem ameliyatı olup, eklem ameliyatı öncesinde kilo kontrolü sağlandı.

Dodwell araştırma sonuçlarını şu şekilde yorumladı: “Elde ettiğimiz verilere göre eklem ameliyatı öncesinde cerrahi metodlarla kilo kaybı sağlanması eklem ameliyatlarını daha etkili hale getiriyor ve bu sebeple eklem ameliyatı için aday konumunda olan obez hastalar açısından maliyet anlamında bariatrik ameliyatlar daha cazip bir seçenek olarak öne çıkıyor.”

Dodwell sözlerini şu şekilde noktaladı: “Bazı sağlık hizmeti sigorta sistemlerinde kilo kaybı ameliyatları geri ödeme kapsamında değerlendirilmiyor. Ancak bu ve benzeri araştırmalarla bu durumu değiştirmek mümkün olabilir.”

Dr. Lawhorn ise ciddi diz veya kalça ağrıları çeken bazı hastalar için eklem ameliyatını beklemenin pek mümkün olmadığını ve çoğu zaman bu durumdaki hastaların müracaat ettiği ilk doktorun bir ortopedi uzmanı olduğunu belirterek, morbid obez hastaların tedavisinde ideal olanın takım çalışması olduğunu, hastanın eklem ameliyatından göreceği faydanın en üst düzeye çıkarılması için öncelikle kilo problemini çözüp, beslenmesini optimize ettikten sonra eklem ameliyatı yapılması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Bariatric News 27.03.2015

2017-08-04T19:26:58+00:00