DİYABETİN SİZİ ALT ETMESİNE İZİN VERMEYİN!

/, Şeker Hastalığı/DİYABETİN SİZİ ALT ETMESİNE İZİN VERMEYİN!

Diyabet hastası olduğunuzu öğrendiğiniz an şok yaşayabilirsiniz. Üzülebilirsiniz, kafanız karışabilir veya hastalığın hayatınıza getireceği değişiklikler sebebiyle strese girebilirsiniz.

Böyle bir durumda sakın ümitsizliğe kapılmayın, çünkü tüm bunları hisseden ilk kişi siz değilsiniz ve bunları hissetmeniz çok normal. Eğer pes etmek yerine bu duygularla yüzleşmeye ve onları tersine çevirmeye odaklanırsanız, kendinizi tekrar iyi hissetmeye başladığınızı fark edeceksiniz. Peki, böyle bir durumda sizi neler bekliyor? Gelin beraber göz atalım:

İnkâr
Doktorunuz tahlil sonuçlarını eline aldı ve kâğıtlara bakarak şöyle dedi: “Artık şeker hastasısınız.”
Bu durumda hata payı olabileceğini düşünüp başka doktorlara, konuyu bilen arkadaşlara ve internete başvurabilirsiniz. İşte bu, inkârdır. Pek çok insanın hayatını değiştirecek kadar önemli bir olay başlarına geldiğinde verdikleri ilk tepki budur. Yapmanız gereken, bu yeni duruma elinizden geldiğince uyum sağlamaya çalışmaktır. Doktorunuzun yardımı, aileniz ve arkadaşlarınızın desteği ile bunu başarabilirsiniz. Bir süre sonra, yavaş yavaş da olsa, düzenli olarak kan şekeri ölçümleri yapmaya, doktor kontrollerine, tedavinize, beslenmenize ve egzersize dikkat etmeye başladığınızı göreceksiniz.

Kafa Karışıklığı
Tüm hastalıklar gibi diyabet de bazen başa çıkması zor bir hal alabilir. Doktorunuzun söylediklerini veya ne yapmanız gerektiğini anlayamayabilirsiniz. Bu duruma zamanla alışırsınız. Günlük bir plan yazmak bu konuda çok yardımcı olabilir. İlaç saatlerini, şeker ölçüm saatlerini, günlük programınızı ve birkaç sağlıklı yemek önerilerini bu plana yazabilirsiniz. Hazırladığınız planı doktorunuzla paylaşarak değiştirmeniz veya çıkarmanız gereken bir şey olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Öfke
Öfke deyince aklınıza kötü bir şey gelebilir. Ancak öfkenin muhakkak yıkıcı veya negatif olması gerekmez. Öfkeyi, tersine çevirebilirsiniz. Öfkeyi bir enerji kaynağı olarak düşünün. Öfkelendiğiniz zaman bunu hemen sağlığınız için yararlı bir aktivitede kullanmayı seçin. Örneğin öfkelendiğiniz zaman spor yapacağınız konusunda kendinize söz vererek işe başlayabilirsiniz.

Üzüntü
Arada sırada hüzünlenmek, her insanın yaşadığı normal bir duygudur. Diyabet hastası olmanız ve bunun hayatınızda yol açacağı değişiklikler sebebiyle üzüntüye kapılabilirsiniz. Eğer bu duyguyla baş edemez hale geldiğinizi hissederseniz, veya yapmaktan keyif aldığınız şeylerle uğraştığınız halde, birlikte olmaktan hoşlandığınız insanlar birlikteyken bile bu duygudan kurtulamıyorsanız, doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin. Doktorunuz, gerekli görmesi durumunda sizi terapi için bir psikologa veya destek grubuna yönlendirecektir.

Editör’ün Notu: Belki de diyabetle yaşamaya çalışmak yerine diyabeti yenebileceğiniz gerçeğini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Tip 2 diyabet hastalarının bir bölümü ameliyat ile tekrardan sağlığına kavuşabilmektedirler.

KAYNAKLAR: National Institutes of Health: “Coping with Chronic Illness.”
American Diabetes Association (ADA): “Depression,” “Denial,” and “Local Resources, Support Groups, and Events Finder.”

Bir önceki yazımız olan Diyabetik Nöropati başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2017-09-28T15:54:24+00:00