IFSO BAŞKANI’NIN NOTU

//IFSO BAŞKANI’NIN NOTU

Metabolik Cerrahi için VKİ ana endikasyon kriteri olarak kullanılmamalı.

IFSO (Uluslar arası Obezite ve Metabolik Hastalıklar Cerrahi Tedavi Federasyonu) Başkanı Rudolf Weiner’in 2014 yılına ait görüşleri…

Yaptığımız işin kabulü bu alana yeni standartlar getirmiş ve uzun süreli takip çalışmaları bu tip ameliyatların sonuçlarının standart diyet ve ilaç tedavi protokollerinin sonuçlarına kıyasla çok daha üstün ve daha uzun süre zarfında etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Cerrahinin ciddi metabolik rahatsızlıklar üzerindeki muazzam etkisini gösteren kanıta dayalı birinci seviye çalışmalar, metabolik cerrahinin rolünün standardize edildiği mihenk taşı konumundadır. Yaptığımız işin adını bariatrik cerrahiden metabolik cerrahiye çevirme zamanı artık gelmiştir. Bu sebeple Metabolik Cerrahi için Vücut Kitle İndeksi’nin ana endikasyon kriteri olarak kullanılmadığı yeni bir uluslararası kılavuz hazırlamak için bir proje başlatacağız…

Bütün bunlara rağmen obezite cerrahisi hususunda ihtilaflı sorular halen devam etmektedir; örneğin hangi yöntem kilo kaybı ve metabolik sonuçlar açısından en iyisidir? Hangi yöntem uzun dönemli sonuçlarla doğrudan bağlantılıdır? Komplikasyonlar nasıl yönetilmelidir ve başarısız işlemler için nasıl bir algoritma standardizasyonu hazırlanacaktır?

Her ne kadar bu sorular var olmaya devam etse de, ki şu ana kadar bu soruların kesin bir cevabı yoktu, bu girişimlerden elde edilen sonuçlar hem hastalar hem de cerrahlar için yeterince ikna edici olup, daha yüksek performans ve daha olumlu sonuçlar için bizleri umutlandırmaktadır.

Makalenin Orjinalini Okumak İçin Tıklayın

2017-08-02T18:58:03+00:00