Şeker Hastalığı Ameliyatını SSK Karşılıyor Mu?

//Şeker Hastalığı Ameliyatını SSK Karşılıyor Mu?

Şeker hastalığı ameliyatı sadece tip2 diyabetli bireylere uygulanabilmektedir. Tip1 diyabetli hastalar için günümüzde henüz cerrahi bir operasyon bulunmamaktadır. Tip2 diyabetli bireylere cerrahi operasyon uygulanabilmesi için;

· İnsülin ile en az 2 yıl tedavi edilmiş olunmalı,

· Vücut kitle indeksi 30’un altında olmamalı,

· Organ kaybı ya da hasarı oluşmamış ve vücuttaki insülin rezervinin tamamen tükenmemiş olması gerekmektedir.

Şeker hastalığı ameliyatı fiyatları; operasyonu yapacak olan doktor, hastanın durumu ve ameliyatın gerçekleştirileceği hastaneye göre değişiklik göstermektedir.

Şeker hastalığı ameliyatını maalesef SSK karşılamamaktadır. Şeker hastalığı, beraberinde Obeziteyi de getirebilir. Bu durumda SSK ameliyatın bir kısmını karşılayabilmektedir. SSK’nın ameliyat maliyetinin bir kısmını karşılayabilmesi için, ameliyat olacak kişinin vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olmalıdır. Ayrıca SSK; endokrinoloji, dahiliye ve psikiyatristin bulunduğu bir heyet raporu da istemektedir.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonraki ilk 10 gün hastalarda yoğun halsizlik ve mide bulantısı görülmektedir. 90 günün sonunda kişi yaşadığı olumsuzlukları tamamen atlatmış ve diyabete bağlı olarak kullandığı bütün ilaçlardan da kurtulmuş olur. Şeker hastalığı ameliyatı sonrasında bireyin dikkat etmesi gereken bir beslenme planı olacaktır ve bu plan doktoru tarafından temin edilecektir. Özellikle dikkat edilmesi gereken nokta; yemeklerle beraber su tüketilmemesidir. Kişinin vücut yapısına göre doktoru tarafından bazı vitamin takviyeleri önerilebilmektedir. En fazla 1 yıldan sonra hastaların vitamin takviyelerine ihtiyacı kalmaz. Vitamin takviyelerinin verilme nedeni ise aslında, hastaların ameliyat sonrasında hissettikleri aşırı tokluk ve buna bağlı olarak çok az yemek yemeleridir. Bu durumda da vücuda alınan vitamin ve mineraller eksik kalır. Bu ilk dönemde yaşanan besin eksikliği nedeniyle günlük vitamin ve kalsiyum desteği verilmektedir.

Şeker hastalığı ameliyatı vücuttaki sıvı dengesini de değiştirmektedir. Şeker hastalığı ameliyatı (ileal İnterpozisyon) sonrasında bireyin su alımı yemeklerden daha önemlidir. Çünkü bu ameliyat sonrasında sadece açlık hissi bastırılmaz, susuzluk da fazla hissedilmeyebilmektedir.

Ameliyat sonrası ilk 30 ile 90 gün aralığında ortalama 5-6 kez ishal durumu yaşanabilmektedir. İshal durumlarının tehlikeli boyutlara ulaşmaması için, doktorun önerdiği miktarda su tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Dünya genelinde yapılmakta olan şeker hastalığı ameliyatı ile %90 oranında başarı sağlanmaktadır.

2019-05-29T12:44:58+03:00