Şeker Hastalığı Genetik Midir?

//Şeker Hastalığı Genetik Midir?

Şeker yani diyabet hastalığının gelişiminde, bireyin yaşam tarzı ve alışkanlıkları en büyük etken olsa da genetik faktör etkisinin olmadığı söylenemez. Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda, bazı genlerin diyabet riski taşıdığı ortaya çıkmıştır. Fakat bu durum, ailesinde diyabet olan her bireyin bu hastalığa sahip olacağı anlamına gelmez. Aile geçmişinde hiç diyabet hastası bulunmayan biri diyabet hastalığına sahip olabilir. Bunun yanı sıra ailesinde şeker hastalığı olan bir birey de düzenli beslenme ve egzersiz ile bu hastalıktan korunabilir. Ailesinde bu hastalığa sahip olan bireylerin yaşam tarzlarına daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu kişiler; kilo alımına dikkat etmeli buna bağlı olarak yağlı ve unlu besinlerin tüketiminden mümkün olduğunca uzak durmalıdırlar. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir; şeker hastalığının çok fazla şeker tüketmek ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

Türkiye’de diyabet, yani şeker hastalığının görülme sıklığı %7-8 aralığında değişmektedir. Daha çok gelişmiş olan ülkelerde ise bu oran %12lere kadar çıkmaktadır. Diyabet hastalarının çok büyük bir kısmı tip2 diyabetlidir. Ailesinde herhangi bir üyenin geçmişte yaşanan şeker hastalığı durumu var ise, bireylerin de özellikle 35 yaşın ardından diyabet belirtilerinin görülebileceği yüksek ihtimaller içerisindedir.

Şeker Hastalığı Önlenebilir Mi?

Yetişkin yaş diyabeti olarak tabir edilen tip2 diyabet, kişilerin yaşam tarzlarıyla doğrudan ilişkilidir. Yanlış gıdaların ısrarla ve ihtiyaç duyulandan fazla tüketilmesi, kişinin diyabete giden yola hızlı bir giriş yapması olarak tanımlanabilir. Ne kadar ve ne sıklıkla hareket ettiğimiz yani egzersiz yaptığımız da önemli bir noktadır.

Sağlıklı bir bireyin pankreasındaki beta hücreleri, düzenli olarak insülin üretmektedir. Üretilen bu insülin sayesinde, alınan besinlerin içerisinde bulunan şeker enerjiye dönüştürülerek, tüm organlara ulaştırılır. Bu şekilde kişinin kan şekeri normal seviyelerde kalır.

Tip1 diyabetin kesin olarak önlenebilir olma durumu söz konusu değildir. Ancak düzenli beslenme, fiziksel aktivite ve düzenli doktor kontrolleri ile bu hastalığın riskini erken dönemde fark etmek ve en aza indirmek mümkündür. Tip2 diyabet için ise, alınabilecek çok daha fazla önlem bulunmaktadır. Öncelikle, ailesinde diyabet geçmişi bulunan bireyler düzenli aralıklarla doktor kontrolüne gidip, şeker hastalığı riskini belirlemelidirler. Böyle bir riskin olması durumunda, kişi düzenli ve sağlıklı beslenme ile vücudu her gün aktif tutacak egzersizler yapmaya özen göstermelidir. Beslenme konusunda da profesyonel bir destek almak gerekli olabilir. Aşırı kilolu olan kişiler için ise, %10 oranında kilo vermek bu hastalığın riskini azaltacaktır. Sonuç olarak, sağlıklı beslenen ve düzenli egzersiz yapan, vücut kitle indeksini 30’un üzerine çıkarmayan bireyler, genetik olarak yatkınlık olsa dahi şeker hastalığının semptomlarından uzak kalabilmektedirler.

2019-05-27T02:37:40+03:00