UZUN SÜRELİ DİYABET DEPRESYONU ARTIRIYOR

//UZUN SÜRELİ DİYABET DEPRESYONU ARTIRIYOR

Maturitas isimli tıp dergisinde yayımlanan bir çalışmada; diyabetin süresi ile depresyon arasındaki ilişki ele alındı. Çalışmaya göre; diyabet tanısının konduğu dönemde, depresyon riski iki kat artıyor. Tedavi ve hastalığın kabul edilmesi ile, ikinci on yıllık dönemde riskte hafif bir azalma olurken; üçüncü on yıllık dönemden sonra depresyon riski üç katına çıkıyor.

Çalışmaya; Avustralya’dan, 70-89 yaşları arasında, toplam 5 bin 462 erkek diyabet hastası katıldı. Hastaların depresyon durumları bir ölçek ile saptanırken; daha önce depresyon geçirip geçirmedikleri de sorgulandı. Çalışma anında; depresyonda olduğu tespit edilenlerin oranı %6,5 ve daha önce depresyon geçirdiğini ifade edenlerin oranı %11,4’tü.

Diyabet süresi ile depresyon arasındaki ilişkiye bakıldığında, depresyon riskinin; diyabetin ilk on yılında yaklaşık 2 kat, ikinci on yılda yaklaşık 1.5 kat, üçüncü on yıl ve sonrasında ise yaklaşık 2.5 – 3 kat arttığı tespit edildi. Washington Üniversitesi’nden Dr. Dimitry Davydow, çalışmanın çok ilginç olduğunu belirterek, şu açıklamalarda bulundu: “Daha önceki birçok araştırmada, diyabet ve depresyonun çift yönlü bir ilişkisi olduğu gösterildi. Daha küçük yaşlarda depresyon gözlenen bireylerde çoğu risk daha fazladır; örneğin egzersiz yapmamak, sigara içmek ve obezite gibi. Tüm bu faktörler diyabet hastalığının ortaya çıkışına neden olur ve diyabeti olan bireylerde depresyon görülme riski de artar.”

Dr. Davydow, diyabete bağlı sorunlarla karşılaşmamak için, bireyin ciddi bir çaba göstermesi gerektiğini belirtirken, sözlerine şu şekilde devam etti: “Diyabet tanısından önce depresyon geçirmiş olan bireyler, zaman içerisinde tekrarlayan depresyon dönemlerinde, kendilerine bakmakta zorlanabilirler. Ayrıca, kendine yeterince bakamayan bireyler, diyabete bağlı ciddi sağlık sorunları ile daha fazla karşılaşırlar. Bu hastalarda; diyabete bağlı sinir harabiyeti, uzuv kaybı, böbrekte ve gözde hasarlar gelişebilir. Tüm bu nedenler, depresyonu artırarak, bir kısır döngüye neden olacaktır.”

Western Australia Üniversitesi’nden Dr. Osvaldo Almeida; diyabet ile depresyon arasındaki ilişkiyi açıklamakta, düşkünlük durumunun rol oynayabileceğini belirtti. Diyabetli bireylerde, düşkün olma durumunun daha sık olduğunu belirten Dr. Almeida; düşkünlüğün, depresyon riskini yaklaşık 8.5 kat artırdığını vurguladı. Dr. Almeida “Bu konuda hem hastalara hem de sağlık çalışanlarına çok büyük sorumluluk düşmektedir.” diyerek, sözlerini noktaladı.

KAYNAK: Journal of Maturitas, Ocak 2016.

Bir önceki yazımız olan 4. Geleneksel Metabolik Cerrahi Hasta Buluşması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2017-09-28T15:23:08+00:00