D Vitamini Takviyesi Diyabet Hastaları İçin Faydalı Mı?

d-vitaminYeni yapılan bir çalışma, yüksek doz D vitamini takviyesinin, gizli şeker hastası olan veya diyabet hastası olup henüz ilaç tedavisi almayan hastalarda herhangi bir iyileşme sağlamadığını gösterdi.

Küçük bir katılımcı grubuyla (44 kişi) İsveç’te bulunan Karolinska Enstitüsü’nden Henrik Wagner ve ekibinin gerçekleştirdiği 8 haftalık çalışma, geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Daha önce yapılmış benzer araştırmalarda düşük D vitamini seviyesi ile Tip 2 Diyabet ve metabolik sendrom arasında bir bağ olduğu ve D vitamini takviyesinin faydalı olabileceği vurgulanmıştı. Fakat Wagner ve ekibi tarafından yapılan çalışmanın bulguları, daha önceki çalışmaların sonuçlarıyla pek örtüşmüyor.

Daha Uzun Süreli ve Daha Kapsamlı Çalışmalara İhtiyaç Var

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanı Prof. Anastassios Pittas, çalışmanın sonuçlarına katılmadığını bildirdi. Dr. Pittas, çalışmada elde edilen “D vitamininin glukoz toleransı üzerinde her hangi bir etkisinin olmadığı” şeklindeki sonucu normal karşıladığını, zira çalışmada çok fazla eksik olduğunu kaydetti. Dr. Pittas eksiklikleri şöyle sıraladı: “Çalışmanın en önemli eksiği, sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleştirilmiş olması ve takip süresinin çok kısa olması. D vitamini seviyesinin normale çıkması 8-12 hafta gibi bir süreyi buluyor. Glukoz seviyesinde herhangi bir etki göstermesi ise daha da uzun sürecektir. Dolayısıyla 8 haftalık takip süresi böyle bir araştırma için yetersizdir.”

Dr. Pittas, D vitamini takviyesinin tip 2 diyabet hastalarında bir düzelme sağlayıp sağlamadığı veya diyabet riskini azaltıp azaltmadığı gibi soruların daha uzun süreli, çok merkezli, geniş kapsamlı ve daha fazla katılımcı ile yapılacak çalışmalarla cevaplanabileceğini belirterek sözlerini sonlandırdı.

KAYNAK: Diabetes Care. Ocak, 2016.

Bir önceki yazımız olan Uyku Sorunu Olan Kadınlarda Diyabet Riski Daha Fazla başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top