Diyabet Bunama Riskini Artırıyor

Diyabet & DemansTayvan’da gerçekleştirilen 12 yıllık bir araştırmanın sonucuna göre; nöropati (sinir ucu hasarı) gibi diyabet komplikasyonları ile demans (bunama) rahatsızlığına yakalanma riski arasında kuvvetli bir ilişki var. Diyabetin gelişimi ve ağırlaşması ile demans riskini inceleyen çalışma, 10 yılı aşkın takip süresi nedeniyle tıp literatüründe bir ilk olma özelliği taşıyor.

Klinik Endokrinoloji & Metabolizma dergisinde (Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism) yayımlanan çalışmanın başyazarı Wei-Che Chiu sonuçları şu şekilde özetledi: “Çalışmamızda, bunama riskinin diyabetin ortaya çıktığı andan itibaren artmaya başladığını ve bu riskin; diyabet komplikasyonlarının ilerlemesi ve ciddileşmesi ile bağlantılı olduğunu keşfettik. Tip 2 diyabet ortaya çıktıktan sonra ne kadar ağır seyrettiği; bunama riskinin ne kadar fazla olacağı konusunda oldukça önemli ipuçları veriyor.”

Daha önce yapılmış olan çalışmalarda da diyabet ve bunama riski arasında ciddi bir bağlantı olduğu konusunda önemli veriler elde edilmiş, bazı çalışmalarda diyabetin demans riskini 3 kata kadar artırdığı bile ifade edilmişti. Dahası, diyabet komplikasyonlarının ve kötü kan şekeri kontrolünün zihinsel fonksiyonları zayıflattığı ve bunun da bunama başlangıcı için önemli bir belirti olabileceği de yine aynı çalışmalarda vurgulanmıştı.

Michigan Üniversitesi’nden Dr. Robert Lash konuyla ilgili bir açıklama yaparak, yeni verilere rağmen bunamayı diyabet komplikasyonları listesine eklemenin erken olacağını; çünkü iki hastalık arasındaki ilişkinin “karmaşık” olduğunu söyledi.

Diyabet Kötüleşme İndeksi’ndeki değişimler bunama belirtisi olabilir

1999 yılı Ocak ayı ile 2010 yılı Aralık ayı arasında tetkik edilen 50 yaş üzeri, yeni tanı almış 431 bin 178 Tip 2 Diyabet hastasına ait ulusal kayıt sistemi verilerinin incelendiği çalışmada; hastalar diyabete bağlı organ hasarı açısından değerlendirildi.

Diyabetin ilerlemesini ve ağırlaşmasını ölçebilmek için, diyabetin komplikasyonlarını içeren (kalp ve damar hastalıkları, nefropati (böbrek hasarı), retinopati (göz hasarı), felç, nöropati (sinir hasarı) ve metabolik bozukluklar) ve bu komplikasyonların gidişatına bağlı olarak hastaneye yatış, durumun kötüleşmesi ve ölüm ihtimalini gösteren, uyarlanmış “Diyabet Komplikasyonları Ağırlaşma İndeksi” (adapted Diabetes Complications Severity Index) kullanıldı.

Araştırma sonuçları düşündürücü

Yapılan incelemelere göre; diyabetin ağırlaşması cinsiyet, eşlik eden yandaş sorunlar, diyabet tedavisi ve ilaçlardan bağımsız olarak bunama riskini artırıyor. Araştırmacıların ellerinde yeterli veri olmadığı için yorum yapamadıkları noktalar ise; sigara veya alkol kullanımı, VKİ (Vücut Kitle İndeksi) ve eğitim durumu gibi faktörlerin bu risk üzerindeki etkileri. Araştırmada ayrıca diyabetin ne kadar agresif seyrettiğine göre bunama riskinin de o oranda yükseldiği vurgulandı.

Hipoglisemiye Dikkat!

Dr. Chiu ve ekibine göre özellikle dikkat edilmesi gereken bir durum da hipoglisemi; yani kan şekerinin aniden düşmesi. Hipoglisemi, komplikasyonları sebebiyle var olan demans riskini tek başına %30 oranında artırıyor. Araştırmacılara göre bu durum, özellikle fazla ilaç ve yüksek doz insülin kullanan diyabet hastalarında gözlemleniyor. Hastalar her hipoglisemi atağında 1000’e yakın sağlıklı beyin hücresi kaybetmekteler.

Dr. Chiu, bu noktada diyabet gelişiminin, bunama riski açısından önemini vurguladı ve ekledi: “Bu riskin azaltılması için diyabetin ilerleyişini yavaşlatabilmek ve daha da önemlisi durdurabilmek büyük önem taşıyor. Özellikle diyabet ile alakalı komplikasyonların yakından takip edilmesi gerekiyor. Elbette diyabetin ilerleyişini durdurulabilmek kan şekeri kontrolü ile yakından ilgili. O nedenle glisemik kontrolün sıkıca takip edilmesi gerekiyor. Ancak bu noktada çok önemli bir denge var. Zira etkili kan şekeri kontrolü sağlamak isterken hipoglisemiye neden olmak da yüksek kan şekeri kadar ciddi zararlara neden olabiliyor.”

Demans (Bunama) diyabet komplikasyonları listesine eklenebilir mi?

Dr. Robert Lash ise araştırmayı şu sözlerle yorumladı: “Bu çalışma diyabetiniz ne kadar ağır seyrediyor ve diyabet ile ilgili komplikasyonlar ne kadar kötü durumdaysa bunama riskinin o kadar ciddi olduğunu gösteriyor. Bu oldukça önemli, zira bu sonuç düzgün bir glukoz kontrolü için bir sebep daha anlamına geliyor.”

Dr. Robert Lash ise araştırmayı şu sözlerle yorumladı: “Bu çalışma bize gösteriyor ki; diyabetiniz ne kadar ağır ilerliyorsa ve diyabet nedenli komplikasyonlar ne kadar kötü durumda ise; bunama riskiniz de o kadar fazla. Bu durum oldukça önemli; çünkü bu sonuç düzgün bir glukoz kontrolü sağlanabilmesi için bir sebep daha anlamına geliyor. ”

Ancak Dr. Lash bunamanın diyabet komplikasyonları listesine alınmasının doğru olmadığını savunuyor ve ekliyor: “Diyabetin bunama riskini artırdığı doğru; ama bu ikisi arasındaki ilişki oldukça karmaşık. Bunama diyabetin değil; diyabet komplikasyonlarının sonucunda gerçekleşiyor ve bu pek çok yolla kendini gösterebilir. Diyabet sonucunda ortaya çıkan kalp-damar hastalıkları, damar sertliği ve felç gibi durumların hepsi bu riski artırabilir. Hatta Dr. Chiu’nun araştırmada gösterdiği gibi hipoglisemi de bu komplikasyonlar kadar riski artırabilir. Bunama insanları korkutan bir durum. O yüzden kesin olur veya olmaz gibi bir sınıflandırmaya sokmanın zor olduğunu düşünüyorum.”

Dr. Lash son olarak şunları söyledi: “Hiç kimse düzgün bir kan şekeri kontrolünün eğer var ise kalp rahatsızlığına yakalanmayacağınızın veya buna bağlı olarak bunama ortaya çıkma riskinin olmayacağının garantisini veremez. Yapılabilecek tek şey; riskleri azalmak ve hastalığa yakalanma ihtimalini düşük tutmaktır. ”

 

Bir önceki yazımız olan Ülkemiz için Başka Bir Gurur Kaynağı HIPER-1 Çalışması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top