Diyabet Diş Kaybına Neden Olabilir

Preventing Chronic Disease isimli tıp dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre; diyabeti olan erişkinler, diyabeti olmayanlara kıyasla, iki kat daha fazla diş kaybına uğruyorlar.
Çalışmaya katılan araştırmacılar; diyabet ve diş kaybı arasındaki ilişkiyi daha iyi açıklamak için, 1971 – 2012 yılları arasında, Ulusal Sağlık ve Beslenme Araştırma Anketi’nin verilerini incelediler. Toplamda 25 yaş üzeri olan, 37 bin 609 erişkinin ele alındığı çalışmada; şeker hastası olup, gelir ve eğitim düzeyleri daha düşük olan bireylerin, diyabeti bulunmayan yaşlı bireylere göre, belirgin ölçüde daha fazla diş kaybettikleri ortaya çıktı.

East Carolina Üniversitesi’nden çalışmaya katılan Huabin Luo; diyabeti olan ve olmayan erişkinler arasında, diş kaybı ile ilgili önemli bir fark olduğunu belirtti. Bu farklılığın zaman içinde artarak devam ettiğini vurgulayan Luo, sözlerine şöyle devam etti: “Diyabeti olan bireyler, diyabeti olmayanlara göre, daha fazla diş kaybediyor. Diş kaybının siyahi hastalarda daha fazla olduğunu söyleyebiliriz ve bu durum yaşlılık döneminde de devam ediyor.”

Araştırmada ortaya çıkan bir diğer sonuç ise; doğum tarihinin, diş kaybı üzerinde belirleyici bir rol oynamasıydı. Uzmanlar; 1930-1934 yılları ile 1935-1939 yılları arasında doğan siyahi erişkinlerin diş kayıplarının, bu tarihlerden önce ya da hemen sonra doğan erişkinlerden daha fazla olduğunu belirttiler. Bunun önemli bir detay olduğunu vurgulayan araştırmacılar; bu dönemin, Amerika’da ekonomik açıdan zor geçen ve “Büyük Buhran” diye adlandırılan yıllara denk geldiğini ifade ettiler. Yapılan analizlerde; toplamda, diş sayısını koruyan (21’den fazla dişi olan) diyabetli bireylerin oranı; 1971’de %38 iken, 2012’de %68’e yükseldi.

Ağız sağlığı ile diyabet arasında ciddi bir ilişki var

Uzmanlar; diyabeti olan bireylerde, diş kaybı ile ilgili farklılıklar olmasının önemli sonuçlar doğurduğunu belirttiler. Dr. Luo ve meslektaşlarına göre; kaybedilen diş sayısına ait bilgiler incelendiğinde, 60 yaşından sonra, etnik gruplara göre belirgin farklılıklar bulunuyor. Buna göre; siyahilerde, Latin kökenli olmayan beyazlar ve Meksika kökenli Amerikalılara göre; yaşla birlikte daha fazla diş kaybı vardı. Böylelikle; siyahi diyabet hastaları, diş kaybının en hızlı arttığı grup konumuna geldi. Uzmanlar, bu sonucun; özellikle, siyahi şeker hastalarında, yaşlanmanın diş kaybı üzerindeki giderek artan etkisini gösterdiğini ifade ettiler.

Önceki çalışmalar; diyabetli bireylerin, dişlerini sık fırçalamakta ve diş ipi kullanmamakta olduğunu işaret etmekteydi. Doktorlar, bu çalışmanın; “kişinin kendi yaptığı diş bakımının” geliştirilmesi ve özellikle, siyahi hastalarda, diyabetin riskleri ile ilgili bilgilerin artırılması ihtiyacının altını çizdiğini belirttiler.

Çalışmayı inceleyen uzmanlar ise; giderek artan bilimsel kanıtların, ağız sağlığı ve genel sağlık arasındaki ilişkiyi ortaya koyduğunu vurguladılar. Diyabet ile ilgili sorunları kontrol edebilmek için; farklı mesleklerin dahil edildiği bir ekip çalışmasına ihtiyaç duyulduğunu belirten uzmanlar, bu sayede tedavinin daha iyi düzenlenebileceğini ve hastalığın daha iyi yönetilebileceğini de ifade ettiler.
KAYNAK: Journal of Preventing Chronic Disease. Aralık 2015.

Bir önceki yazımız olan Enerji İçecekleri Sizi Şeker Hastası Yapabilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top