Diyabet & Diyet: Kan Şekerini Kontrol Eden 7 Besin

diyabet-7-besin-2Kaliteli, tahıllı ve yüksek posalı yiyecekler şeker hastalarının kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaya, açlıklarını bastırmaya ve daha uzun süre tok kalmalarına yardımcı olmaktadır.

Amerikan Diyabet Derneği’nin Sağlık Hizmetleri ve Eğitim departmanı başkanı Maggie Powers, ekmek, pirinç, makarna, meyve ve tatlı gibi yüksek karbonhidrat içeren besinlerin şeker seviyesinin yükselmesine sebep olabileceğini belirtti.

Beslenme planının odak noktası günlük alınan karbonhidratların cinsi ve miktarı olmalıdır. Ancak lezzetli yiyecekleri yemek de önemlidir. Tatmin edici yiyeceklerden yeteri kadar yemek, tıka basa yemeyi ve kalitesiz yiyecek tercihini önleyecektir. İşte kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olan ve mutluluk veren 7 besin:

1) Çiğ veya Pişmiş Sebzeler
Yemeğe renk, tat ve doku katarlar. Soğan, mantar, patlıcan, domates, brüksel lahanası, kabak gibi lezzetli ve düşük karbonhidratlı sebzeleri tercih edin. Düşük yağlı soslar, humus ya da biberiye, kırmızıbiber, sarımsak gibi çeşnilerle sebzelerinize lezzet katabilirsiniz.

2) Yeşillikler
Alışılmışın dışına çıkın ve karalâhana, ıspanak, pazı salataları yapın. Bu tür salatalar sağlıklı, lezzetli ve düşük karbonhidratlıdır. Karalahana yapraklarını zeytinyağı ile fırınlayarak çıtır cips elde edebilirsiniz. Ayrıca, yeşillikleri sebze sote ile harmanlayarak farklı bir tat katabilir, ya da salatanızı somon gibi hafif bir protein kaynağı ile zenginleştirerek servis edebilirsiniz.

3) Lezzetli, Düşük Kalorili İçecekler
Sade su her zaman bir numaradır, ama sebze ve meyvelerle lezzetlendirilmiş su daha cazip olabilir. Bir limon veya salatalığı dilimleyip suyunuza koyun ya da aromalı buz küpleri yapıp suyunuza atın. Eğer sıcak çay tiryakisi değilseniz, kendi hazırladığınız soğuk çayınıza limon ya da tarçın çubuğu ekleyin. Bu içecekler sadece düşük karbonhidratlı değil, aynı zamanda tok tutucudur, böylece uzun süre tekrar yemek yeme ihtiyacı duymazsınız.

4) Taneli Meyveler
Bir avuç taneli meyvenin içerisinde 15 gram karbonhidrat bulundurduğunu biliyor muydunuz? Meyve besin öğeleri açısından zengin, posası yüksek, sağlıklı bir ara öğün seçeneğidir. Değişik bir lezzet yaratmak için meyve tanelerini sade yoğurt ile karıştırın veya buz küplerine koyun.

5) Tam tahıllı, Yüksek Posalı Yiyecekler
Aşırı yemeyi ve yanlış besin tercihini engellemek için tam tahıllı ürünleri tercih edin. Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kurubaklagiller tüketin. Bu yiyeceklerde karbonhidrat oranı düşük değildir, fakat posa içeriği yüksektir ve doygunluk sağlamaya yardımcı olurlar.

6) Biraz Yağ
Sağlıklı yağ seçenekleri arasında zeytinyağı, avokado ve balık yağı sayılabilir. Örnek olarak, marulla servis edilen somon balığı verilebilir. Balıktan gelen yağ sayesinde salataya ayrıca yağ eklemenize de gerek kalmaz.

7) Protein
Protein kaynağı olarak sade yoğurt, süzme peynir, yumurta ve yağsız etlerin tüketilmesi önerilmektedir. Bunların dışında kereviz sapı üzerine sürülmüş fıstık ezmesi de doyurucu ve sağlıklı bir ara öğün olabilir. Ayrıca az yağlı peynir çubuğu veya kurutulmuş et de iyi birer ara öğün seçeneği olabilir.

Sonuç olarak besinlerde dengeyi sağlayarak sevdiğiniz yiyecekleri tüketirseniz beslenme programınız sıkıcı olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Şeker Hastalığı ve Doğumsal Kusurlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top