Diyabet, Dünya Çapında Büyüyen Bir Tehdit

Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) tarafından, her iki yılda bir yayımlanan Diyabet Atlası’ndaki verilere göre; dünya üzerinde 415 milyon diyabet hastası bulunuyor. Uzmanlar, bu rakama; genç erişkin ve çocuk diyabet hastalarının dâhil olmadığını belirttiler.
2013 yılında yayımlanan bir önceki Diyabet Atlası’na oranla, diyabet hastası sayısında 31 milyonluk ciddi bir artış olduğunu belirten, IDF üst düzey yöneticisi Dr. David Cavan; dünyanın daha önce eşi benzeri görülmemiş bir salgınla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Diyabet, dünya çapında büyüyen bir tehdit

İstatistiklere göre; gelişmiş ülkeler arasında, yetişkin nüfus içerisinde en fazla diyabet hastası olan ülke, % 11 ile Amerika Birleşik Devletleri. IDF veri analiz uzmanı Katherine Ogurtsova; radikal önlemler alınmadığı takdirde, bu gidişatın tersine dönmesinin mümkün görünmediği belirtti. Ogurtsova; ABD’de tespit edilen yeni vakaların azalmış olmasına rağmen, diyabet hastası oranında bir artış olmasını ise; toplam nüfusun artması ve yaşam süresinin uzaması ile açıkladı.
Dr. Cavan ise; diyabet tehdidinin, sadece gelişmiş ülkelerle sınırlı olmadığını; gelişmekte olan ülkelerin, hatta 3. Dünya ülkelerinin bile, diyabet salgını riski altında olduğunu vurguladı. Dr. Cavan, sözlerine şu şekilde devam etti: “Diyabet hastalığındaki bu artış, günümüzde modern yaşam tarzı olarak ifade edilen; sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam ve obezite ile açıklanabilecek bir gidişatın, doğal sonucudur. Eğer bu duruma müdahale edilmezse, 2040 yılında, diyabet hastalarının sayısının, bugünkü rakamlara oranla, %50 artarak, 640 milyona ulaşacağını tahmin etmekteyiz.”
Dr. Cavan, yaptığı açıklamada; diyabet nedeniyle gerçekleşen ölümlere ve ekonomik tahribata da dikkat çekti. Diyabet Atlası’na göre; 2015 yılında, yaklaşık 5 milyon insan diyabete bağlı sebeplerle hayatını kaybetti. Uzmanlar, bu rakamın; sıtma, tüberküloz ve HIV nedeniyle hayatını kaybeden insanların, toplamından daha fazla olduğunu belirtiyorlar. Diyabet hastalarının, sağlık maliyetleri de, ülkeleri zorlayan bir başka unsur olarak karşımıza çıkıyor. Sadece bir yıl içinde, diyabet ve sebep olduğu sorunlar nedeniyle yapılan sağlık harcamaları, 670 milyar dolar olarak açıklandı.

Önümüzdeki 25 yıl içerisinde diyabetin yayılma oranı artacak

Yapılan analizlere göre; diyabet hastası olan insanların %75’i, orta ve düşük gelir düzeyine sahip ülkelerde yaşıyor. En fazla diyabet hastası; 110 milyon ile Çin ve 69 milyon ile Hindistan’da bulunuyor. Katar, Suudi Arabistan ve Kuveyt ise; diyabetin en sık görüldüğü 10 ülke arasında bulunan Ortadoğu ülkeleri olarak göze çarpıyor. Global olarak; diyabetin en az görüldüğü yerlerin hepsi, Afrika’da bulunuyor. Uzmanlar, bunun sebebini; başka hastalıkların görülme sıklığının çok fazla olması ve düşük yaşam süresi ile açıklıyorlar. Ancak, Dr. Cavan’a göre; bu geçici bir durum. Hesaplamalara göre; önümüzdeki 25 yıl içerisinde, diyabetin Ortadoğu ve Afrika’da görülme sıklığı iki kattan fazla artacak. Bu durum, diğer ülkelerde olduğu gibi, bölge ülkelerinin hem sağlık sistemleri hem de ekonomileri üzerine ek yükler getirecek.

Yarını değiştirmek için bugünden harekete geçilmeli

Dr. Cavan, yaptığı açıklamada; yaşam tarzı değişikliklerinin diyabete yakalanma riskini azalttığını; ancak bunun yeterli olmadığını ifade etti. Aynı şekilde düşünen IDF’de, devletleri diyabete karşı etkin politikalar geliştirmeye çağırdı. Meksika devletinin şekerli içeceklere getirdiği ek vergiler ve mali yükümlüklülerin, bu konuda yapılabileceklere somut bir örnek olduğu belirten Dr. Cavan; “Yarını değiştirmek için, sizi bugünden harekete geçmeye çağırıyoruz.” diyerek, IDF olarak yapmak istedikleri şeyi ifade etti.

KAYNAK: IDF Atlas 2015 – 7th Edition by International Diabetes Federation

Bir önceki yazımız olan Diyabet Diş Kaybına Neden Olabilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top