Diyabet Hastalarında Tansiyon

Halk arasında “13’e 8” gibi ifadelerle söylenen tansiyon değerleri, bilimsel olarak “130’a 80” veya “130/80” olarak ifade edilir. Birimi mmHg (milimetre civa) olarak belirtilen tansiyon değerlerinde; ilk rakam “sistolik” (büyük), ikinci rakam da “diastolik” (küçük) olarak bilinir. Diyabet hastalarında uzun yıllardır tansiyonun 13/8’in altına indirilmesi hedefleniyordu; ancak son dönemlerdeki kılavuzlar bundan vazgeçerek, hedefi 14’e 9 olarak belirledi.
2015 yılı sonlarında yayımlanan “Sistolik Kan Basıncı Tedavisi (SPRINT)” isimli çalışmanın ardından bir çok değerlendirme yapıldı. Bu çalışmaya, kalp damar hastalığı riski yüksek olan; ancak diyabeti olmayan bireyler dahil edilmişti. Katılımcılar, büyük tansiyon hedefleri farklı olan iyi ayrı gruba ayrıldı. Büyük tansiyonu 12’nin altında olması hedeflenen grupta; kalp damar olguları ve tüm nedenlere bağlı ölüm riski, 14’ün altındaki değerlerin hedeflendiği gruba göre, daha düşük bulundu. SPRINT çalışması sonuçlarının diyabet hastaları için de geçerli olup olmayacağı konusu ise tartışılmaya devam etti.

Yeni yayımlanan bir derleme; diyabet hastalarında tansiyon tedavisi için, başlangıçtaki büyük tansiyon düzeyinin esas alınması gerektiğini vurgulamaktaydı. Yazıda; “Diyabet hastalarında büyük tansiyon 14’ün üstünde ise müdahale edilmelidir.” sonucuna varıldı. Derlemeyi yazan araştırıcılardan İsveç’teki Umea Üniversitesi’nden Mattias Brunström ve Dr. Bo Carlberg, diyabet hastaları için; “Eğer büyük tansiyon 14’ün altında ise, tedaviye yeni ilaç eklemek zararlı olabilir.” açıklamasını yaptılar.
Net bir büyük tansiyon hedefi yok

BMJ isimli tıp dergisinde 25 Şubat’ta yayımlanan derlemede; 49 klinik çalışma ve 73 bin 738 diyabet hastası ile ilgili veriler analiz edildi. Hastaların ortalama 4 yıl süreyle takip edildiği araştırma sonuçlara göre; büyük tansiyonu 15’in üzerinde olan hastaların tansiyonu tedavi edildiğinde, tüm nedenlere ve kalp damar hastalıklarına bağlı ölümler, kalp krizi, inme ve böbrek yetmezliği riskleri azaldı. Büyük tansiyonu 14-15 arasında olan hastaların tedavisi de; tüm nedenlere bağlı ölüm, kalp krizi ve kalp yetmezliği risklerini azalttı. Ancak, büyük tansiyonu 14’ten düşük olanlarda, tansiyonun ilaçlarla daha da fazla düşürülmesi, kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm riskini artırdı. Yoğun tedavi ile tansiyonun çok fazla düşürülmesinin, organlardaki kan akımını bozarak dokuları kansız bırakabileceği belirtildi.

Derlemede; diyabet hastalarında düşük kan basıncının faydası olup olmadığını, ileriye dönük veri toplayarak araştıran tek çalışma olan ve SPRINT’ten önce başlayan ACCORD (Diyabette Kalp Damar Hastalığı Risklerinin Kontrolü) çalışması da yer alıyordu.

SPRINT ve ACCORD çalışmasının araştırıcılarından olan ve Tennessee Üniversitesi’nde görevli Dr. William Cushman, ACCORD takip verilerinin toplandığı ve halen devam eden ACCORDION çalışmasına göre; daha düşük tansiyondan fayda görebilecek diyabet hastaları olabileceğini ifade etti. Cushman “ACCORD çalışmasına göre, kesin olmamakla birlikte, diyabetlilerin de yoğun tedaviden fayda görme olasılığı var. Diyabet hastalarında daha düşük tansiyon hedefinin araştırıldığı başka çalışmalar da yapılmalıdır.” şeklinde konuştu.
Dr. Cushman, sözlerini şu şekilde tamamladı: “İtiraf etmek gerekirse, diyabette büyük tansiyon hedefinin ne olması gerektiğini net bir şekilde bilmiyoruz. Güncel kılavuzlar 14’ü hedef olarak öneriyor. SPRINT sonrasında ise yeni öneriler gelecektir.”

Editör’ün Notu: Diyabet hastalarında çok ısrarlı ve agresif tedavinin sonucu “kaş yapayım derken, göz çıkarmak” ile eşdeğer olabiliyor. Zaten yeni kılavuzların çoğu ne şeker, ne de tansiyon kontrolünde “en iyi” değer olmadığını, yoğun ve güçlü tedavilerin dengeleri bozup, hastaların ölümüne neden olabildiğini ifade etmektedir. Ağır diyabet hastalarında da büyük tansiyon için hedefin 13,5-14 olarak kabul edilmesi görüşü ağırlık kazanmaktadır.
KAYNAK: British Medical Journal (BMJ), 25 Şubat 2016.

Bir önceki yazımız olan TRT Haber - Prof. Dr. Alper Çelik başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top