Diyabet ile İlgili 10 Diyet Efsanesi

diyabet-ve-diyet-efsaneleri

“Aşırı şeker yemek diyabete neden olur”. “Diyabetliler tüm sevdikleri gıdalardan vaz geçmeli”. Hayır, bunlar doğru değil. Diyet ve beslenme konularında birçok efsane uydurulmuştur. Diyabet ile ilgili doğruları ve yanlışları bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

EFSANE 1. Çok fazla şeker yemek diyabete neden olur.
Doğrusu şudur; diyabet, aldığınız herhangi bir gıdanın vücut içerisinde enerjiye çevrilmesi sürecinin bazı nedenlerle bozulması sonucunda ortaya çıkar. Şayet aldığınızı yakıyorsanız, bir denge kurabilir ve metabolizmanızın etkilenmesini önleyebilirsiniz.

EFSANE 2. Diyabet diyetinde çok fazla kural vardır.
Diyabetiniz varsa öğünlerinizi planlamanız gerekir ancak temel fikir basittir. Şeker düzeyinizi mümkün olduğunca normale yakın tutmalısınız. Bunun için aktiviteniz ve ilaçlarınız ile uyumlu yiyecekler seçin. Yediklerinizde değişiklik yapmanız gerekiyor mu? Büyük olasılıkla evet; ama düşündüğünüz kadar fazla değişikliğe gerek olmayabilir.

EFSANE 3. Karbonhidratlar diyabet için kötüdür.
Diyabetiniz olsa da olmasa da karbonhidratlar sağlıklı beslenmenin temelidir. Karbonhidratlar, şeker düzeyini gerçekten etkiler, bu nedenle günde ne kadar karbonhidrat tükettiğinizi takip etmeniz lazım. Bazı karbonhidratlar vitamin, mineral ve lif içerir, bunlar tam tahıllı gıdalar, meyveler ve sebzelerdir. Nişastalı, şekerli karbonhidratlar çok iyi tercihler değildir, besin değerleri düşüktür ve vücut için güvenilir bir yakıt olmaktan çok saman alevi gibidirler.

EFSANE 4. Proteinler diyabet için karbonhidratlardan daha iyidir.
Karbonhidratların kan şeker düzeyini çabuk etkilemesi nedeniyle daha az karbonhidrat tüketip, yerine protein koymayı isteyebilirsiniz, ancak proteini dikkatli seçmelisiniz. Eğer proteinle birlikte çok fazla doymuş yağ da alıyorsanız, bu durum kalp sağlığınız için risklidir. Tükettiğiniz porsiyonun büyüklüğüne de dikkat edin. Diyetisyeninize, protein tüketim miktarını danışmanızda fayda var.

EFSANE 5. Yediklerinizi diyabet ilaçlarını ayarlayarak ‘telafi’ edebilirsiniz.
Eğer insülin kullanıyorsanız, yediklerinize göre insülin dozunu ve türünü ayarlayabilirsiniz. Öte yandan bu dilediğiniz kadar yiyebileceğiniz ve şekeri dengelemek için fazla ilaç kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Eğer insülin dışındaki diğer ilaçları kullanıyorsanız, ilaç dozunuzu -doktorunuz farklı bir öneride bulunmadığı sürece- öğünlerinizdeki karbonhidrat düzeyine göre değiştirmeyiniz. Birçok diyabet ilacı en yüksek faydayı tarif edildiği şekliyle kullanıldığında gösterir. Tereddütünüz olursa doktorunuza ya da eczacınıza danışın.

EFSANE 6. Sevdiğiniz gıdalardan vazgeçmeniz gerekir.
Sevdiğiniz gıdaları bırakmanıza gerek yoktur, bunun yerine farklı bir biçim verebilirsiniz:
* Sevdiğiniz gıdaların hazırlanış şeklini değiştirin. Kızartma yerine fırında pişirebilirsiniz.
* Sevdiğiniz gıdaların yanındaki garnitürleri değiştirin. Patates püresi yerine yerelmasını deneyin.
* Sevdiğiniz gıdaların porsiyonlarını küçültün. Biraz azaltmak bile önemli bir yol katetmek demektir.
* Öğünlerinizle ilgili planlara sadık kaldığınızda sevdiğiniz yiyeceği bir ödül olarak görmeyin. Kendinizi ödüllendirin, ancak ödül yiyecekten farklı bir şey olmalıdır.
* Sevdiğiniz yiyeceklere öğün planınızda yer verebilmeniz çin bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

EFSANE 7. Diyabetiniz varsa tatlı yemekten vazgeçmeniz gerekir.
Şunları yapabilirsiniz:
* Miktarı azaltın. İki top dondurma yerine bir adet yiyin. Tatlıyı bir arkadaşınızla paylaşın.
* Tatlının tarifini değiştirin. Daha az şeker koyduğunuzda çoğunun tadı ve kıvamı değişmeyecektir.
* Tatlandırıcılardan uzak durun. Bunların bir miktar karbonhidrat içerdiğini unutmayın.
* Ufkunuzu genişletin. Dondurma, börek, kek yerine meyve, tam buğdaylı, yulaf ezmeli ve kuru üzümlü kurabiyeler ya da yoğurt yiyebilirsiniz.

EFSANE 8. Düşük kalorili ya da kalori içermeyen tatlandırıcılar kullanılmamalıdır.
Tatlandırıcıların çoğu aynı miktardaki şekerden daha tatlıdır, bu nedenle kısıtlı kullanın. Tatlandırıcılar ile ilgili çelişkili görüşler vardır. Bazı sağlık otoriteleri aşağıdaki tatlandırıcıların kullanımını onaylasa da bunların uzun vadede bağırsak bakterilerine ait florayı değiştirebileceğini unutmayın.
• Sakkarin
• Aspartam
• Asesülfam potasyum
• Sukraloz
• Stevia/Rebaudiozit A

EFSANE 9. Diyabete uygun özel yiyecekler yemeniz gerekir.
Diyabeti olan bireylere uygun yiyecekler ailenin geri kalan bireyleri için de sağlıklıdır. Diyabeti olan bireylerin gıdalarla alınan kalori, karbonhidrat, yağ ve protein miktarı ve türleri ile ilgili olarak dikkatli olmaları gerekir. Diyetisyeninizden nasıl kayıt tutabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

EFSANE 10. Diyet gıdalar en iyi tercihtir.
“Diyet” gıdalar almak için fazla para ödemek yerine marketteki sıradan bölümlerde de istediğiniz türde gıdalar bulabilirsiniz, etiketleri okuyarak içerdiği malzemeleri ve kalori miktarının uygun olup olmadığını kontrol edin. Hazır yemekler yerine evde pişirebileceğiniz gıdaları tercih edin. Tereddüt ettiğiniz konularda doktorunuza ya da diyetisyeninize danışın.

Bir önceki yazımız olan Folik Asit Gebelikte Diyabet Riskini Artırıyor Mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top