Diyabet Risk Testi

kan-sekeri-dalgalanmasi-2Pre-diyabet, şeker hastalığına ilişkin pek çok emarenin vücutta kendini gösterdiği ve eğer gerekli önlemler alınmazsa insanı şeker hastalığına götürebilecek bir süreç olarak tanımlanıyor. Diyabette erken teşhisin, vücutta geri döndürülemeyecek bir hasarın oluşmaması bakımından hayati öneme sahip olduğu düşünülürse, belki o zaman pre-diyabet döneminde alınabilecek önlemlerin ehemmiyeti daha iyi anlaşılabilir. İşte bu yüzden Amerika Birleşik Devletleri’nde geçtiğimiz günlerde hayata geçirilen ve pre-diyabet dönemi hakkında farkındalık yaratmayı, hastalarla doktorlar arasında kesintisiz ve daha sağlıklı bir ilişki kurulmasını hedefleyen sosyal sorumluluk projesi, diyabetle mücadelede kritik bir adım olarak değerlendiriliyor.

Amerikan Diyabet Derneği (ADA), Amerikan Tıp Cemiyeti (AMA) ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yürütülen proje, TV ve radyo reklamları ve interaktif mobil mesaj gibi değişik bilgilendirme metodlarını bünyesinde barındırıyor.

Sosyal sorumluluk projesinin internet sitesinde ise insanların diyabet hastalığına yakalanma riskini belirlemelerini sağlayacak kısa bir test, yaşam tarzı değişiklikleri için çeşitli öneriler ve CDC’nin Ulusal Diyabet Önleme Programı’nın (DPP) internet sitesine ulaşımı sağlayan bağlantılar yer alıyor.

AMA Başkanı Andrew W. Gurman ise sosyal sorumluluk projesinin amacını şu sözlerle özetledi: ‘’İnsanları TV ve radyo reklamları veya mesajlar vasıtasıyla bu sosyal sorumluluk projesinden haberdar etmeyi ve projemiz için hazırladığımız internet sitesini ziyaret etmelerini hedefliyoruz. Böylece burada bulunan basit bir test vasıtasıyla risk altında olup olmadıklarını görebilecekler. Eğer risk altında iseler, vakit geçirmeden uzman hekimlere başvurarak ölçümlerini yaptırmalarını ve gerektiği takdirde tedavilerine başlamalarını tavsiye ediyoruz.’’ Dr. Gurman, projenin bir diğer amacının doktorlar ve hastalar arasındaki ilişkiyi ve güveni sağlamlaştırmak ve geliştirmek olduğunu da sözlerine ekledi.

Doktorlar İçin Daha Fazla Kaynak, Hastalar İçin Daha Fazla Destek

AMA’nın internet sitesinde ise sosyal sorumluluk projesi kapsamında doktorların kullanımına sunulan pek çok kaynak yerini almış durumda. Hem proje, hem diyabet hastalığı hem de pre-diyabet dönemi hakkında bilgilendirme amaçlı broşürler, takip çizelgeleri, CDC’nin DPP Merkezleri hakkında bilgilendirme formları gibi pek çok kaynağa site üzerinden rahatça erişilebiliyor.

Dr. Gurman, doktorlar olarak kendilerinin bu kadar kapsamlı dokümanlara ve erişim ağına sahip olmadıklarına dikkat çekerek CDC ile yaptıkları bu iş birliğinin muazzam bir fırsat olduğunun altını çizdi.

Dr. Gurman, sözlerini şu şekilde noktaladı: ‘’Bu sosyal sorumluluk projesinin belki de en önemli faydası, diyabet ile mücadelede çok kritik bir öneme sahip olan DPP Merkezlerinin sosyal güvence kapsamına alınmasına yönelik AMA ve konuyla ilgili diğer kurum ve kuruluşların başlattığı hukuki mücadeleye sunacağı katkı olacak. Bu sayede insanların bu merkezlerin diyabet hastalığından korunmada ne kadar önemli olduğunu fark edeceklerini ve bize ihtiyaç duyduğumuz itici gücü sağlayacağına inanıyorum.’’

Metabolik Cerrahi Ailesi olarak diyabet ve diyabet öncesi dönem hakkındaki bu sosyal farkındalık çalışmalarını destekliyoruz. Aşağıda bulunan linke tıklayarak Diyabet Risk Testi’ne ulaşabilirsiniz. Diyabete yakalanma riskinizi öğrenebilirsiniz.

Diyabet Risk Testi’ne ulaşmak için tıklayın.

Bir önceki yazımız olan Uzun Süreli Diyabet Depresyonu Artırıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top