Diyabet Tedavisinde Metabolik Cerrahi Yaygınlaşıyor

Yeni yayımlanan uluslararası bir kılavuzda; tip 2 diyabetli, ciddi kilo problemi olmayan, hafif obez hastalarda bile metabolik cerrahi önerildi. Bu öneriler; Amerikan Obezite Derneği, Amerikan Diyabet Derneği ve dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan 43 tıbbi kuruluş tarafından onaylandı. Kuruluşların çoğu, cerrahi dallar dışındaki sağlık alanları ile ilgiliydi.

Yayımlanan kılavuz tıp dünyası tarafından bir dönüm noktası olarak nitelendirilirken, tip 2 diyabeti olan hafif kilolu hastalarda bile metabolik cerrahi önerilmesinin önemli bazı bilimsel gerekçeleri bulunuyor. Günümüzde obezite cerrahisi için kullanılan kriterlerin metabolik cerrahi için de kullanılması uygun görülmemektedir. Örneğin; vücut kitle indeksi (VKİ*) ile tip 2 diyabetin şiddetini belirlemek mümkün değildir. Metabolik cerrahi için kriter olarak sadece VKİ’nin kullanılması; cerrahiye uygun hasta seçimi ve cerrahi yaklaşım önceliğinin belirlenmesinde faydalı olmamaktadır.

Daha tutucu bir anlayışla değerlendirildiğinde bile; cerrahiden fayda görecek olan hastaların üçte ikiden fazlası, yanlış yönlendirmeler sonucu ameliyatın kendileri için uygun olmadığını düşünmektedir. Günümüzde ameliyat için uygun olan hastaların yüzde 1’inden azı ameliyat olabilmektedir. Oysa diyabet hastalarında cerrahi girişimin ertelenmesi, hastanın elde edeceği faydanın azalmasına neden olacaktır. Kılavuz yazarlarından Prof. Philip Schauer “Kariyerim boyunca bağırsak tetkiklerinden, asprin kullanımına kadar pek çok konuda kılavuz gördüm; ancak 45 tıbbi kuruluş tarafından onaylanmış bir kılavuza daha önce rastlamadım” dedi.

Kılavuz, metabolik cerrahinin tip 2 diyabetin tedavi edilmesindeki değerini net olarak ortaya koyarken; obezite cerrahisi ile ilgili güncelliğini yitirmiş olan önerilerin de yerini alıyor. Aynı zamanda hafif obez hastalarda da metabolik cerrahinin düşünülebileceğinin altını çiziyor.

Editör’ün Notu: Nihayet, en sonunda gerçek bilim insanları konuşmaya başladı…

***Vücut Kitle İndeksi (VKİ); fazla kilolu ve obez olma düzeyini saptamak için sık kullanılan bir göstergedir; vücut ağırlığının (kg), boyun karesine bölünmesi (metre2) ile elde edilir.

Bir önceki yazımız olan Show TV Zahide Yetiş'le - Prof. Dr. Alper Çelik başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top