Diyabetlilerin Korkulu Rüyası: Donuk Omuz

donuk-omuzDonuk omuz nedir?

Donuk omuz, eklem kapsülünün iltihaplanması sonucu omuz ekleminin hareketinin önemli ölçüde kısıtlanması ve omuz ekleminin katılaşması anlamına gelir. Buna ek olarak geceleri artan omuz ağrıları görülmektedir.

Donuk Omuz neden olur?

Donuk omuz, normal omuz ekleminin etrafını saran kapsülün iltihap, yaralanma, kalınlaşma ve büzülmesi nedeniyle ortaya çıkar. Kas kirişlerinin, eklem içerisindeki kesenin ve dönme hareketi yaptıran kasların iltihabına yol açan zedelenmeler de donuk omuza neden olabilir.

İncitme, fazla kullanma ya da cerrahi bir işlem sonrasında donuk omuz görülebilir. Diyabet, inme ve kronik eklem iltihabı gibi devamlılık gösteren hastalıkları olan kişilerde de eklem normal şekilde hareket etmediği takdirde gelişebilir. Metabolik hastalıklar içinde donuk omuza en sık neden olan durum şeker hastalığıdır. Göğüs ya da meme ameliyatlarından sonra omuz ekleminin uzun süre hareketsiz kalmasına bağlı olarak donuk omuz gelişme riski artar. Genellikle 40-70 yaşları arasında görülür. Kadınlarda, özelikle menopoz sonrası dönemde, erkeklerden daha sık rastlanır.

Donuk Omuz Belirtileri

Omzun etrafındaki dokularda katılaşma, yaralanmadan artakalan oluşumlar görülür. Bu nedenle omuz hareketleri zor ve ağrılı olur. Başlangıçta görülen ağrı ve hassasiyet daha sonra geçebilir ancak hareket kısıtlılığı devam edebilir. Omuz ekleminin kapsülündeki zedelenme omzun tüm yönlerdeki hareket yeteneğini sınırlayabilir. Bu sınırlanma, kolu yukarı doğru kaldırma hareketi sırasında daha belirgin şekilde gözlenir. Bu durumda muhakkak doktora başvurulmalıdır.

Donuk Omuz Tanısı

Donuk omuz ile ilgili incelemelerde, doktorunuz omuz ekleminin zedelenmesine neden olan herhangi bir olay yaşayıp yaşamadığınız öğrenmek ister. Ağır bir cismi baş hizasının üzerindeki bir noktaya doğru kaldırmak veya raftan eşya indirmek gibi aktiviteler omuz ekleminde zorlanma ve zedelenmeye yol açarak donuk omuz görülmesine neden olabilir. Muayene sırasında omuz hareketindeki sınırlılık tespit edilir. Hem hastanın kendisi tarafından yapılmaya çalışılan hareketlerde, hem de hasta istirahat halindeyken doktor tarafından hareket ettirilmek istendiğinde hareket alanının kısıtlı olduğu gözlenir.
Omuzu etkileyen ve donuk omuza zemin hazırlayan hastalıklar tıbbi öykü, fizik muayene, kan testleri ve görüntüleme yöntemleri ile saptanır. Eklem iltihabı ya da kırık bir kemik olup olmadığı da bu filmlerde görülebilir. Gerekli durumlarda tanıyı doğrulamak için omuz eklemi içine ilaç verilerek film çekilmesi ile omuz kapsülü görüntülenebilir. Bu işleme artrografi adı verilir. Omuz etrafındaki dokular manyetik rezonans (MR) görüntüleme cihazı ile tarama yapılarak da değerlendirilebilir.

Donuk Omuz Tedavisi

Donuk omuz tedavisi, iltihap giderici ilaç kullanımı, eklem içine ilaç verilmesi ve fizik tedavinin birlikte, yoğun bir şekilde uygulanmasını gerektirir. Tedavi yoğun olarak uygulanmaz ise donuk omuz kalıcı olabilir. Tedaviye genellikle kortizon içermeyen iltihap giderici bir ilaç ile başlanır. Omuz eklemi sıcak uygulaması ile nazikçe esnetilir. Kortizonlu ilaçlar hap veya omuz içine enjeksiyon yolu ile kısa süreli olarak kullanılabilir. Ancak, şeker hastalarında kortizon kullanımı konusunda çok dikkatli olunmalıdır.
Fizik tedavinin özenli bir şekilde uygulanması hareket alanını artırmanızda yardımcı olabilir. Fizik tedavi programı içerisinde, ultrason ile tedavi, elektriksel uyarılar, hareket alanına yönelik manevralar ve bunların sonunda esnetme egzersizleri yapılabilir. Egzersizden sonra iltihap ve ağrıyı azaltmak için soğuk uygulama önerilebilir. Fizik tedavi ile iyileşmeyi sağlamak omuz etrafındaki dokulardaki zedelenmenin şiddetine bağlı olarak haftalar, hatta aylar sürebilir. Rehabilitasyon sürecinde donuk omzun yeniden zedelenmemesini sağlamak çok önemlidir. Hastalar omuzlarını etkileyecek ani hareketlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınmalıdır.
Donuk omuz yavaş gelişir ve yavaş iyileşir, iyileşme bir yıldan fazla sürebilir. Tedaviler ile iyileşme elde edilemiyorsa omuz etrafındaki bazı katılaşmış dokuları gevşetmek için cerrahi tedavi uygulanabilir. Cerrahi uygulama için genellikle artroskop adı verilen bir cihaz kullanılır ve bu işlemler küçük deliklerden yapılabilir.
Tedavi sağlık profesyonellerinin gözetiminde devam ettirilmelidir. Genellikle fizyoterapist rehberliğinde yapılan düzenli egzersizler tedavi açısından büyük önem taşır. Omuz egzersizlerine devam edilmesi omzun hareketini ve işlevini en uygun duruma getirecektir. Donuk omuzda rahatsızlığın şiddeti ve süresi ile ilişkili olarak genellikle tam iyileşme beklenir. Öte yandan omzun hareket alanında kalıcı kayıpların olduğu dirençli durumlar görülebilir.

Donuk Omuzdan Nasıl Korunulur

Cerrahi bir girişim ya da zedelenmeden sonra nazik, ilerleyen tarzda yapılan hareket alanı egzersizleri, esnetme, omzu daha fazla kullanma donuk omzun gelişmesini engelleyebilir. Omzun işlevini uzun süre koruyabilmek için yeniden zarar görmesine engel olmak çok önemlidir. Devamlılık gösteren, dengeli bir egzersiz programı, omuz ekleminin zarar görme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Şayet şeker hastalığına bağlı bir donuk omuz hadisesi söz konusu ise kan şekerinizin mutlak kontrolü hastalığın tekrar ortaya çıkma riski açısından belirleyici rol oynayabilir.

Bir önceki yazımız olan Diyabet & Diyet: Kan Şekerini Kontrol Eden 7 Besin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top