Diyabette En Etkili Tedavi Metabolik Cerrahi

diyabet-tedavisinde-metabolik-cerrahiMetabolik Cerrahi; ciddi kilo sorunu olmayan şeker hastalarında, mide ve ince barsaklara yapılan müdahale ile hastalığın düzeltilmesi anlamına geliyor. Bu yöntem, uluslararası otoritelerce, erişkinlerdeki diyabetin en etkili tedavisi olarak kabul edildi.

Amerikan Diyabet Derneği ile birlikte uluslararası 45 mesleki kuruluşun ortak açıklamasına göre; Metabolik Cerrahi işlemleri, tip 2 diyabetli hastaların şeker kontrolünde hızlı bir düzelme sağlıyor. Bu nedenle, diyabeti olan kilolu bireyler için cerrahinin akla getirilmesi ve önerilmesi gerektiği ifade edildi.

Ortak açıklama ve kılavuz, Diabetes Care isimli tıp dergisinin haziran sayısında yayımlandı. Derginin baş editörü Dr. William Cefalu “Bu alanda hızlı gelişmeler oluyor. Diyabet tedavisi ile ilgilenen kişilerin bu konuya ağırlık vermesi önemlidir. Çok sayıda klinik çalışmaya dayanan yeni kılavuz, kilo kontrolü de sağlayan Metabolik Cerrahi’nin diyabetli bireyler için uygun olduğunu ve belirgin şekilde olumlu sonuçlar yaratabileceğini doğruluyor.” şeklinde bir açıklama yaptı. Kılavuza dair çalışmaların, geçtiğimiz sonbaharda Londra’da düzenlenen 2. Diyabet Cerrahisi Zirvesi’nde başladığı belirtilirken; diyabet tedavisi seçeneklerinden biri olarak cerrahi girişimi öneren ilk kılavuz olduğu açıklandı.

Yapılan açıklamalarda, Metabolik Cerrahi’nin; kan şekeri kontrolünün sağlanmasında bilinen tüm ilaç tedavileri ve yaşam tarzı değişikliklerinden daha etkili olduğu belirtildi. Ayrıca, sık yapılan safra kesesi ameliyatları kadar güvenli olduğu da vurgulandı. Cerrahinin bazı riskleri olduğunu da açıklayan uzmanlar; uzun dönemde beslenme bozuklukları görülebileceğini ifade ettiler. Londra’daki King’s College Akademisi’nden, kılavuzun başyazarı Dr. Francesco Rubino “Elimizdeki verilere göre; barsaklar metabolizmanın düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle, diyabetin tedavisi için yapılan cerrahi girişimler için de barsaklar uygun hedeftir.” şeklinde konuştu.

“Metabolik Cerrahi modern zamanların en büyük değişikliklerinden birisi”

Klinik çalışmalar ve diğer kaynaklardan elde edilen bilgilere göre açıklama yapan uzmanlar şunları söyledi: “Cerrahi girişim ile birçok hastada kan şekerinin diyabet sınırının altına düştüğünü görüyoruz. Yani diyabet tablosu ortadan kalkıyor ya da kan şekerinin kontrolü için kullanılan ilaçlara ihtiyaç büyük ölçüde azalıyor. Şeker tablosunun ortadan kalktığı hastalarda kan şekeri tekrar yükselebilir; ancak çoğu hastada, kan şekeri düzeylerinde görülen olumlu gelişme uzun vadeli olmaktadır.”

Yayımlanan kılavuzda; diyabet hastası olup, vücut kitle indeksi 30 ila 35 arasında olanlarda bile şeker kontrol altında değilse, Metabolik Cerrahi’nin akla getirilmesi gerektiği belirtildi. Dr. Cefalu “Diyabet için üretilen ilaçlar devamlı olarak gelişiyor olsa da, şeker kontrolünde uzun vadeli hedeflere hastaların yarısından azında ulaşılabiliyor. Yaşam tarzı değişiklikleri de uzun vadede işe yaramıyor.” dedi. Dr. Rubino ise şunları söyledi: “Cerrahi girişimler diyabete yönelik alışılmış yaklaşımlardan köklü bir ayrılmayı temsil ediyor. Metabolik Cerrahi, diyabet tedavisinde kavramsal olduğu kadar uygulama olarak da modern zamanların en büyük değişikliklerin birisidir. Yeni kılavuzda da etkili bir biçimde yer almıştır.”

Editör’ün Notu: İşte gerçek bilim ve bilim insanı. Dünya üzerinde halen ruhunu ilaç firmalarına teslim etmemiş hekimlerin olduğunu bilmek gerçekten çok güzel. Demek ki hala umut var…

*Vücut Kitle İndeksi (VKİ); fazla kilolu ve obez olma düzeyini saptamak için sık kullanılan bir göstergedir; vücut ağırlığının (kg), boyun karesine bölünmesi (metre2) ile elde edilir.

VKİ Sınıflandırması ( kg/m2)
VKİ < 18.5 Düşük kilolu
VKİ 18.5 – 24.9 Normal
VKİ 25.0 – 29.9 Fazla kilolu
VKİ 30.0 – 34.9 Obez (I. düzey)
VKİ 35.0 – 39.9 Obez (II. düzey)
VKİ ≥40 İleri obezite (III. düzey)

Bir önceki yazımız olan Show TV Zahide Yetiş'le - Prof. Dr. Alper Çelik başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top