Enerji İçecekleri Sizi Şeker Hastası Yapabilir

enerji-icecekleriKanada’da yapılan bir çalışmada; kafeinli enerji içeceği tüketen gençlerin insülin düzeylerinde ani artışlar olduğu ortaya kondu. Uzmanlar, bu durumun, ilerleyen yıllarda diyabet gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabileceğini belirtiyor. Çalışmayı inceleyen İngiliz araştırmacılar ise; kafeinli enerji içeceklerini diyabet ile ilişkilendirmek için henüz erken olduğunu ifade ettiler.

Günümüzde sıklıkla tüketilen enerji içeceklerinin, ergen bireyler üzerindeki etkilerini araştıran Kanadalı araştırmacılara göre; kafein, vücudun yüksek şeker yükü ile başa çıkma yeteneğini kısıtlıyor. İnsülin direncinin ortaya çıkmasına neden olan bu durum sonrasında; vücut, dokuların fazla şekeri uzaklaştırabilmesi için daha fazla insülin üretmek zorunda kalıyor. Araştırmacılar; genç bireylerin bu tür etkilere daha açık olduğunu, erişkinlerden daha küçük oldukları için de, muhtemelen her içecek için, görece daha büyük miktarlarda kafein tükettiklerini belirttiler.

Yapılan çalışmada; 13-19 yaşları arasında, yaş ortalaması 17 olan 10 erkek ve 10 kız incelendi. Bireyler, 24 saat boyunca kafein ve egzersizden kaçınarak, diyet uyguladılar. Bu sürenin sonunda, gönüllüler iki gruba ayrıldı. İlk gruba kafein içeren enerji içecekleri verilirken; diğer gruba kafeinsiz enerji içeceği verildi. Kafeinin etkilerini saptayabilmek için, her iki enerji içeceğinin de şeker içermemesine dikkat edildi. İki saat boyunca, belirli aralıklarla kan örnekleri alan uzmanlar; içeceklerin alınmasından 40 dakika sonra da, ağızdan standart glukoz testi uyguladılar. Sonuçlara göre; kafeinli içecek verilen bireylerde, kafeinsiz içecek verilenlere göre, şeker düzeyleri 2 saat içerisinde %25 artış gösterdi. Şekerdeki yükselmeye, insülin düzeylerindeki %26’lık artış da eşlik etti.

Hassas bireylerde ileriki dönemler risk içeriyor

Çalışmanın baş araştırıcılarından Dr. Heidi Virtanen, araştırma sonuçları ile ilgili şunları söyledi: “Sonuçlara göre; kafein içeren bir enerji içeceğinin tüketilmesi ile, alınan şeker yüküne yanıt olarak, insülin düzeyleri %20 – 30 artıyor. Kafein, tüketilden sonra, 4 – 6 saat sistemde kalıyor. Dolayısıyla, ergenlerin düzenli biçimde kafein içerecen enerji içeceği tüketmesi, insülin direncinin de sürmesine yol açabilir. Bu durum; vücuttaki şeker metabolizması içerisinde kalıcı etkileşimlere neden olarak, hassas bireylerin ileriki yaşamlarındaki metabolik riski artırabilir.”

Calgary Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacı Jane Shearer de, aynı şekilde; insülin yanıtının yükselmesi ile, hassas bireylerde, ileriki dönemde tip 2 diyabet ve kalp-damar hastalıklarını da içeren metabolik risklerin artabileceğini ifade etti. Araştırmacılar; kafeinli enerji içeceklerinin üstündeki uyarılarda, çocuklar için uygun olmadığının belirtilmesine rağmen; bu içeceklerin pazarlanma şeklinin; çocuklar, ergenler ve genç erişkinlere yönelik olduğunu belirttiler. Aynı zamanda; Kanada’daki ergenlerin yaklaşık %30’unun, bu içecekleri düzenli olarak tükettikleri tahmininde bulunan uzmanlar; tam zamanlı eğitim alan atletlerin %50’sinin de, bu içecekleri kullandıklarını ifade ettiler. Kafeinin yarı ömrünün, 4-6 saat arasında olduğunu belirten uzmanlar; bu nedenden dolayı, ergenlerde, kafein içeren içeceklerin, tüketildikten sonraki saatler boyunca glukozun düzenlenmesini etkileyebileceğini belirttiler.

“Diyabetin kesin olarak ortaya çıkacağı söylenemez”

Araştırma sonuçlarından yola çıkan uzmanlar; ergenlere kafein ve şeker içeren enerji içeceklerinin verileceği, üç gün süreli bir takip çalışması daha planladılar. Londra King’s College’dan beslenme ve diyet profesörü Tom Sanders ise, çalışma ile ilgili şunları söyledi: “Bu çalışmada yapılan ölçümler, ileride kesin olarak diyabetin ortaya çıkacağını göstermiyor. Kafein, yağ asitlerinin serbestleşmesini uyarır ve insülin duyarlılığını geçici olarak etkiler. Böyle küçük bir grupta yapılan kısa vadeli ölçümlere dayanarak, kafein içeren içeceklerin tip 2 diyabet riskini artırdığını öne sürmek, oldukça ciddi bir iddia. Özellikle; kadınlarda adet döngüsü ile bağlantılı önemli farklılıklar olabilir. Bu bir ön çalışmadır. Bulguları destekleyecek ileri çalışmalara da ihtiyaç bulunmaktadır.”

KAYNAK: Virtanen H ve ark. Enerji içeceği tüketimi ergenlerde oral glukoz toleransını azaltıyor: Randomize, çift kör, çapraz geçişli, pilot çalışma. Dünya Diyabet Kongresi, Vancouver / Kanada.

Bir önceki yazımız olan Şeker Hastalığında Ezber Bozan Tartışma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top