Ergenlikteki Stres, Diyabet Riskini Artırıyor

ergenlerde-stresDiabetologia isimli tıp dergisinde yayımlanan bir çalışma; 18 yaş civarında strese karşı direncin az olmasının, erişkin dönemdeki tip 2 diyabet riskini %50 oranında artırabileceğini ortaya koydu.

Bu araştırma; hayatın erken bir döneminde strese karşı dirençsiz olmanın, diyabet hastalığının ortaya çıkışında uzun vadeli etkisi olduğunu gösteren ilk çalışma olması sebebiyle de ayrı bir öneme sahip. California’daki Stanford Üniversitesi’nden Dr. Casey Crump; stres ile diyabet arasındaki ilişkinin çok erken yaşlarda başladığını ve bu etkinin uzun sürdüğünü belirtti.

Stres ile başedebilme yeteneği uzun vadeli süreçlerde etkili

Dr. Crump ve meslektaşları; İsveç’te 1969-1997 yılları arasında askere alınan ve tip 2 diyabet hastalığı bulunmayan, 1 milyon 534 bin 425 erkeğin incelendiği bir çalışma yaptı. (Belirtilen tarihlerde İsveç’te askerlik zorunluydu. Bu şekilde, o yıl içinde 18 yaşında olan erkeklerin %98’i çalışmaya dahil edildi.) Çalışmaya alınan erkeklerin, silahlı çatışmalara yönelik ruhsal elverişliliklerini ölçmek için, standart psikolojik değerlendirmeler gerçekleştirildi. Strese karşı direnme derecelerinin tespit edilmesi için, her katılımcı, eğitimli bir psikolog ile 20-30 dakika süren bir görüşme yaptı. Görüşmelerde, uyum sorunları ve anlaşmazlıklar gibi konuların yanı sıra; okul, iş, ev aktiviteleri ve hobiler ile ilgili alınan inisiyatif ve sorumluluklara yönelik sorular yöneltildi. Duygusal denge, sosyal olgunluk, aktif/pasif ilgi alanları değerlendirildi. Her katılımcıya, 1-9 arasında bir puan verildi.
Araştırıcılar; çalışmaya dahil edilen erkekleri, 1987 – 2012 yılları arasında, en fazla 62 yaşına kadar izledi. Bu dönem içinde ortaya çıkan tip 2 diyabet hastalığı, İsveç Hastaneler Veritabanı ve Hasta Kayıt Sistemine kaydedildi. Kayıtlara göre; 34 bin erkekte, tip 2 diyabet saptandı. Diyabet tanısı, ortalama 46 yaş civarında ortaya çıkmaktaydı. Sonuçlar; strese karşı direnme gücü düşük bireylerin diyabete yakalanma riskinin, yüksek direnç gösteren bireylere kıyasla 1,5 kat fazla olduğunu gösterdi. Araştırıcılar, “Psikososyal işlevler ve stres ile başedebilme yeteneği, diyabete yol açan süreçte uzun vadeli bir rol oynayabilir.” şeklinde açıklama yaptı.

Stresin erken yaşlarda ele alınması gerekiyor

Dr. Crump, neden sonuç ilişkisi açısından, obezite ve hareketsizlik gibi faktörlerin, diyabet eğilimi yarattığının iyi bilindiğini; ancak sigara, alkol ve kötü beslenme gibi faktörler ile ilgili bilinenlerin az olduğunu ifade etti. Dr. Crump, açıklamasının devamında “Bir stres hormonu olan kortizon’un artışı, insülin direncini tetikleyebilir. Bu şekilde, doğrudan vücut işlevleri ile ilgili faktörler kadar; yaşam tarzı ve davranışların bileşimi de diyabet eğilimi yaratabilir” dedi.

Araştırıcılara göre; hayat boyunca, diyabete karşı koruma sağlayan girişimlerle ilgili daha fazla bilgi için, diyabete zemin hazırlayan durumları aydınlatacak çalışmalara gereksinim var. Dr. Crump; bu çalışmanın, diyabet hastalığında etkili olabilen stres gibi psikososyal faktörler ile ilgili farkındalığı artıracağını ümit ettiğini belirtirken; hastayı bir bütün olarak inceleyip, stresi ele almanın erken yaşlarda yapılması gereken, koruyucu bir girişim olduğunu vurguladı.

KAYNAK: Diabetologia, 13 Ocak 2016.

Bir önceki yazımız olan Patates Kızartması Tip 2 Diyabet Riskini Artırıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top