Evde Kan Şekeri Testi

evde-kan-sekeri-testi

Diyabeti olan herkesin düzenli bir şekilde şekerini ölçmesi gerekir. Sonuçları bilmek, hastalığı kontrol altında tutmak amacıyla gerektiğinde stratejide düzeltmeler yapabilmeyi sağlar. Düzenli kan şekeri testi bu durumdan kaynaklanabilecek uzun vadeli sağlık problemlerini önlemenize yardımcı olabilir. Araştırmalar hem tip 1 hem de tip 2 diyabet bulunan kişilerde kan şekeri ve HbA1c düzeyi hedeflerine bağlı kalmanın komplikasyon olasılığını azalttığını gösteriyor.

Kan Şekerini Ölçmenin Yolları

1. Geleneksel Evde Glukoz Kontrolü

Parmağınıza bir lanset (ufak, keskin bir iğne) batırıp, ölçüm çubuğuna bir damla kan damlatır ve çubuğu kan şekeri düzeyini gösteren ölçüm cihazına takarsınız. Bu cihazlar taşınabilir, hızlı, ucuz, küçük ebatlı ve okunabilir (görme problemleriniz varsa ekranda daha büyük görüntü ya da sesli okuma) olmaları sebebiyle çok faydalıdırlar. Cihazlar sonuçları 15 saniyeden kısa bir sürede gösterir ve sonradan kullanılmak üzere saklar. Bazı cihazlar, bir zaman dilimindeki ortalama kan şekeri düzeyini de hesaplar. Hatta geçmiş sonuçlarınızın grafiklerini gösteren yazılım kiti özelliği de bulunur. Ancak, bu cihazlarda düzenli olarak kalibrasyon ayarı yapılması gerekmektedir. Sık ve kolaylıkla hatalı ölçüm yapabilirler.

2. Vücudunuzun Diğer Taraflarını Test Eden Cihazlar

Bazı cihazlar üst kol, ön kol, başparmak tabanı ve uyluğunuzdan kan şekeri ölçme imkânı verir. Bu sonuçlar parmak ucu çubuğuyla elde edilen kan şekerinden farklı olabilir. Parmak ucundan alınan düzeyler daha çabuk değişir. Bu, özellikle yemek veya egzersiz sonrasında olduğu gibi şekerinizin hızlı değiştiği zamanlarda geçerlidir. Düşük kan şekeri bulguları varsa, vücudunuzun diğer taraflarından yaptığınız teste güvenmeyin.

3. Sürekli Glukoz İzleme Sistemi

Bu cihazların bazıları insülin pompasıyla birleşiktir. Parmak çubuğu sonuçları kadar doğru ölçüm yapmazlar. Ancak şekerin gün içi seyrini anlama konusunda yardımcı olabilirler. Bunları doktorların “gün içi şeker takip sistemleri” olarak adlandırdığını duymuş olabilirsiniz.

Kan Şekerimi Ne Zaman Test Etmeliyim?

Her kişide bu aralık farklıdır. Doktorunuzu ne zaman ve hangi sıklıkta şekerinizi kontrol etmeniz gerektiğini söyleyecektir. Günden birden fazla insülin veya insülin pompası kullanıyorsanız; uzmanlar, kan şekerinizi günde en az üç kez kontrol etmenizi öneriyorlar.

Sonuçlarımı Neler Etkileyebilir?

Kansızlık veya gut hastalığınız varsa sonuçlar doğru olmayabilir. Sıcak, nemli hava veya yüksek rakım da aynı şekilde sonuçları etkiler. C vitamini de öyle. Sürekli bir şekilde beklemediğiniz sonuçlar alıyorsanız cihazınızı yeniden ayarlayın ve çubukları kontrol edin.

Gebeler hariç, yetişkinlerin çoğu için ideal kan şekeri aralıklarını gösteren tablo. Sizin için ideal olan değerler başkalarından farklı olabilir ve gün içinde değişebilir. Kendi hedeflerinizi sizi takip eden doktorla birlikte kontrol edin.

Test Zamanı                                                               Diyabetli Yetişkinler İçin İdeal
Yemekten önce                                                             70-130 mg/dL
Yemeğe başladıktan 1-2 saat sonra                          180 mg/dL’den az

Kaynak: Amerikan Diyabet Derneği, 2014

Bir önceki yazımız olan Ani Şeker Düşmesi Damarlarınızı Tıkayabilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top