Folik Asit Gebelikte Diyabet Riskini Artırıyor Mu?

folik-asit-gebelikte-diyabet-riski

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir çalışma, gebelik esnasında kullanılan folik asit desteğinin gebeliğe bağlı diyabet riskini artırabileceğini orta koydu.

Aslına bakılacak olursa, bu alanda benzer bazı çalışmalar daha önce de yapılmıştı. Ancak daha önce yapılmış olan çalışmalar annedeki yüksek folik asit düzeyinin yeni doğacak çocukta insülin direnci ve gizli şekere sebep olup olmayacağı ya da annenin gebelik esnasında diyabete yakalanma riskini artırıp artırmayacağını inceleyen çalışmalardı. Bu yeni çalışma ise ilk defa gebelikte alınan folik asit desteğinin aynı zararlı etkiyi gösterip göstermeyeceğini incelemesi açısından önem taşıyor.

Araştırma ekibinden Dr. Fangbiao Tao, çalışmayla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Araştırmamız ortaya koyduğu sonuçlar bakımından bir ilk olma özelliği taşıyor, bu sebepten ötürü de sonuçlara temkinli yaklaşmakta fayda var. Çalışmamızı gebelik öncesi dönemde de takiplerini yaptığımız 3 bin 500 kadın ile gerçekleştirdik. Analizleri, bu grubun içinde yer alan ve hamileliği sürece folik asit desteği kullanan bin 938 kadın üzerinde yoğunlaştırdık. Çalışmamızın sonuna geldiğimizde, katılımcıların yaklaşık %12,8’inin gebelik döneminde diyabete yakalandığını tespit ettik.”

Dr. Tao’ya göre bu veriler, gebeliğin erken dönemlerinde (ilk 3 ay) her gün folik asit desteği alan ve kilolu olan anne adaylarının diyabete yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Dr. Tao, hamilelikten önce veya hamileliğin sonraki dönemlerinde folik asit desteği kullanan kadınlarda ise herhangi bir risk artışının tespit edilemediğini belirtti.

Dr. Tao, bu olumsuz tablonun sebepleri hakkında bazı teorilerinin olduğunu kaydetti. Dr. Tao’ya göre yüksek folik asit alımı, göreceli bir B12 vitamini yetmezliği ve bu yolla insülin direncinin daha da kötüleşmesine neden oluyor. Yüksek folik asidin doğal hücre işleyişini bozuyor olması da bir diğer teori. Folik asit desteği içeren ilaçları haftada 3 ile 6 defa kullanan kadınlarda herhangi bir yan etki görülmediğinin altını çizen Dr. Tao, bu yüzden hem folik asidin faydalarından eksik kalmamak hem de olası zararlarından korunmak için, bu ilaçların her gün kullanılmamasını tavsiye ediyor.

Dr. Tao, bir sonraki hedeflerinin folik asit ile gebelik diyabeti arasındaki etkileşimi ortaya çıkarmak ve genetik faktörün bu etkileşimdeki rolünü anlamak olduğunu açıkladı.

Bir önceki yazımız olan Tip 1 Diyabet Hastalarında Kök Hücre Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top