Gizli Şeker

Halk arasında “gizli şeker” olarak isimlendirilen durum, normal glikoz dengesi ile diyabet arasındaki metabolik durumu ifade etmektedir.

Normalde açlık plazma şekerinin <110 mg./dl olması gerekmektedir. İşte açlık plazma şekerinin 110 mg./dl üzerinde; fakat <126 mg./dl altında olması “Bozulmuş Glukoz Toleransı” olarak tanımlanmaktadır.

Benzer şekilde “Şeker Yükleme Testi” yapılan kişilerde, 2. saatteki plazma glikoz düzeyinin 126 mg./dl veya üzerinde, fakat 200 mg./dl altında olması da “Bozulmuş Glikoz Toleransı” olarak isimlendirilmektedir. Bu durumdaki kişilerin gün boyu kan şekerleri normaldir ve diyabetin klasik bulguları görülmez. Bununla birlikte bu kişilerin, Tip 2 diyabet için en riskli grupta olduklarından, yaşam biçimlerini yeniden düzenlemeleri gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Diyabet ve Obezite başlıklı makalemizde diyabet, diyabet ve obezite ve obezite hakkında bilgiler verilmektedir.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top