Göbek Bölgesindeki Yağ Birikimi Ölüm Riskini Artırıyor

Bira göbeği ya da lapacı göbeği denilen vücut şekline sahip olmak, pantolon içine sığmayı zorlaştırması bir yana, sizi gerçekten öldürebilir. Yapılan bir araştırmaya göre; göbek bölgesindeki yağ birikimi, genel olarak fazla kilolu olmaktan daha fazla ölüm riski taşımakta… 

gobek-bolgesindeki-yag-birikimiAnnals of Internal Medicine dergisinin son sayısında yayımlanan ve 15 binden fazla kişinin incelendiği bir çalışmada; araştırmacılar, obezite şekli ile toplam ölüm ve kalp-damar hastalıklarına bağlı ölüm risklerinin arasındaki ilişkiyi incelediler. Obezite şeklini tanımlamak için; vücut kitle indeksi ve bel-kalça oranı değerleri kullanıldı. Araştırmaya göre, normal ağırlığa sahip; ancak merkezi obezitesi olan, yani sadece göbek bölgesinde yağlanma olanlar, uzun dönemde sağkalım oranları en düşük olanlardı. Normal vücut kitlesine sahip iki erkek ele alındığında, göbek bölgesinde yağlanma olan erkeğin ölüm riski, ağırlığı vücuduna dengeli olarak dağılmış olandan çok daha fazlaydı. Bunun yanında, artan bu riskin, cinsiyete ait olmadığı da belirtildi. Yani, kadınlar da erkekler kadar bu durumdan etkilenmekteydi.

Araştırmacılara göre elde edilen sonuçlar; normal vücut kitle indeksinin, sağlıklı olmak için yeterli olduğu şeklindeki yaygın inanışı çürütüyor. Vücut kitle indeksinin (VKİ), vücut yağını boy ve kiloya bağlı bir değişken olarak değerlendirdiğini ve yağın hangi bölgede olduğu hakkında bilgi vermediğini belirten uzmanlar; hastalara uygulanacak tedavi kararını belirlerken VKİ’ni yeterli bir kriter olarak görmüyor. Vücutta ne kadar yağ olduğundan ziyade; yağın nerde olduğunun hayati öneme sahip olduğunu ifade eden uzmanlar, göbek dışındaki bölgelerin zayıf olmasının, göbekteki yağlanma ile ilişkili tehlikeleri telafi etmediğini belirtiyorlar.

Çalışmada; göbekte yağlanma olan kişilerde, vücut ağırlığı dağılımının dengeli olduğu kişilere göre, ölüm oranlarının arttığı gösteriliyor. Bu aşamada; “Kişi vücut ağırlığının dağılımını -göbek dışındaki bölgelerdeki yağı artırarak- dengelerse, risk azalır mı?” şeklinde gelen sorulara, uzmanlar “kesinlikle hayır” diyor. Çalışma yazarlarından Dr. Francisco Lopez-Jimenez, konuyla ilgili: “Akılda tutulmalıdır ki, bu sonuçlar, kişilere yağ dağılımını dengelemek için her şeyi yeme iznini vermemektedir. Bana ulaşan notlarda bazı kişiler böyle bir planı olduğunu belirtiyordu. Şaka yapmış olduklarını umut ediyorum.” şeklinde konuştu.

Göbekteki yağlanma ile kalp-damar hastalıkları arasında bir ilişki var

Vücudumuzda çok fazla yağ olmasının sağlıksız olduğu konusunda herkes hemfikir; ancak yağlanma tipleri içerisinde, göbekteki yağlanmayı “en tehlikeli” yapan detaylar da bulunuyor. Göbekteki yağlanmanın, iç organlar etrafındaki yağlanma ile bağlantılı olduğunu belirten uzmanlar; bu tipteki yağın vücudun derinliklerine doğru uzandığını ve kalp, mide, karaciğer, pankreas gibi yaşamsal önemdeki organların etrafını sardığını belirtiyorlar. Yağlanmanın fazla ve yakın olması ise, yağın kolesterole çevrilmesi sonucunda, kan dolaşımında tutunan kolesterol miktarının artmasına yol açıyor ve atardamarlarda plak gelişimine neden oluyor. Bu nedenlerden dolayı, göbekte yağlanma, kalbe ait atardamalar ve kalp-damar hastalıkları riskinin yüksek olması ile ilişkilendiriliyor. Ayrıca; tip 2 diyabet ve kanser gibi birçok sağlık sorununa da neden olan ciddi bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Uzmanlar kilo vermeye yönelik bir girişim yapmadan önce dikkat edilmesi gereken detaylar olduğunu belirtiyorlar. Avcı ve toplayıcı geçmişimizden dolayı, göbekte biriken yağın, eritmeye karşı en inatçı yağ tiplerinden birisi olduğunu ifade eden uzmanlar; Dr. Jimenez’in, eskisi gibi güvenilir ve sağlıklı bir beslenme biçimi ile, kalp sağlığına yönelik düzenli egzersizleri önerdiğine dikkat çekiyorlar. Sonuç olarak; beslenme biçimi ve egzersize ek olarak, stres düzeyinin azaltılması, yedek lastiğinizin havasının indirilmesini sağlayabilir.

KAYNAK: Annals of Internal Medicine,  12 Kasım 2015

Bir önceki yazımız olan Kan Şekeri Dalgalanmasının 20 Nedeni? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top