İleal İnterpozisyon Etki Mekanizması

Metabolik Sendrom ve en önemli bileşenleri olan tip 2 diyabet ve obezitenin tedavisinde en etkili yöntemler olarak öne çıkan cerrahi prosedürler de kendi aralarında etkinlikleri, avantajları ve dezavantajları bakımından farklılık göstermektedirler. Bu yöntemler arasında İleal Transpozisyon tekniği; klinik etkinliği, güvenliği ve obez hastalarda olduğu kadar obez olmayan tip 2 diyabet hastalarında da başarıyla uygulanabilmesi açısından önemlidir.
2011 yılından bu yana ülkemizde İleal Transpozisyon tekniğini başarıyla uygulayan Doç. Dr. Alper Çelik ve ekibi şu ana kadar 900’ün üzerinde ameliyatı başarıyla gerçekleştirdi. Dr. Alper Çelik tarafından kaleme alınan ve bu tekniğin etki mekanizması ve sonuçlarının irdelendiği makale ise geçtiğimiz günlerde Avrupa Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Dergisi’nde (European Journal of Endoscopic Laparoscopic Surgery) yayımlandı.
Makalenin tam metnine ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

http://ejels.org/upload/documents/EJELS-2014-4/2014-1-4-224-230.pdf

Bir önceki yazımız olan Diyabetik ayak yaralarının belirtileri, nedenleri ve tedavisi başlıklı makalemizde diyabet ayakkabı seçimi, diyabet hastaları için öneriler ve diyabet yaraları hakkında bilgiler verilmektedir.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top