Kalp İlacı Verapamil Diyabete de Faydalı

verapamil-diyabet

“Verapamil” etken maddeli tansiyon ilacı; aynı zamanda kalpteki ritim bozuklukları ve migren tedavisi için de kullanılıyor. Bu ilaç, kalsiyum kanalını engelleyerek etkisini gösteriyor. Geçmiş yıllarda yapılan fare deneyleri; verapamil’in şekeri düşürdüğünü göstermişti. Bu etkinin insanlar üzerinde görülüp görülmeyeceğini araştıran ilk çalışma, yakın bir tarihte sonuçlandı. Araştırmada, verapamil kullanan diyabet hastalarında, açlık kan şekerinin daha düşük olduğu gösterildi. Alabama Üniversitesi’nden Dr. Yulia Khodneva ve meslektaşları tarafından gerçekleştirilen çalışma, 12 Şubat’ta Diabetes Research and Clinical Practice isimli tıp dergisinde yayımlandı.

Çalışmada, 5 bine yakın diyabet hastası incelendi. Katılımcılar; inme ile ilgili hastaların araştırıldığı, 45 yaş ve üzeri 30 bin kişinin katıldığı bir diğer çalışma olan REGARDS içerisinden seçildi. Yapılan incelemelerde; diyabeti olan ve verapamil kullanan hastaların şeker düzeylerinin, benzer durumda olup verapamil kullanmayan hastalara göre, 24 mg/dL daha düşük olduğu görüldü. Araştırıcılar bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğunu belirtirken; hastaların tamamının insülin kullandığını da bildirdiler.

Khodneva; açlık kan şekerindeki 24 mg/dL’lik farkın “çarpıcı” olduğunu belirtirken; bunun HbA1c değerinde -kabaca- 1 puanlık düşüş anlamına geldiğini ifade etti. Verilerin gözleme dayalı ve henüz başlangıç aşamasında olduğunu da vurgulayan Khodneva; farklı araştırmacıların yürüttüğü ve ilk verileri yaklaşık 18 ay sonra açıklanacak olan “Tip 1 diyabette verapamil’in beta hücrelerini* kurtarmadaki rolü” başlıklı çalışmayla, bu konudaki birçok sorunun cevaplanacağını da ifade etti.

Geçmiş araştırmalarda; tip 1 diyabette, pankreas’taki beta hücrelerinde hücre-içi kalsiyum düzeyinin arttığı ve “tiyoredoksin ile etkileşen protein (TXNIP)” adı verilen bir maddenin aşırı üretimi nedeniyle, beta hücrelerinin öldüğü ortaya konmuştu. Farelerde ve insan pankreas beta hücreleri ile yapılan çalışmalarda; kalsiyum kanalını engelleyen ilaçların, özellikle verapamil’in, TXNIP üretimini azalttığı gösterildi. Verapamil’in, farelerde kimyasal yolla yaratılmış diyabeti de geri döndürdüğü bildirildi.

Araştırıcılar, yaptıkları açıklamada şunları söylediler: “Verapamil; tip 2 diyabet hastası olup, kan şekeri kontrolünde zorluklar yaşayan ve insüline bağımlı olan grubun tedavisi için yeni bir tercih olabilir. Verapamil’in tip 1 diyabet’te kullanımı ise; beta hücre ölümünü geciktirmek için heyecan veren, yeni bir strateji olabilir.”

* Pankreas’ta bulunan beta hücreleri; insülin hormonunu üreten, depolayan ve salıverilmesini sağlayan hücrelerdir.

Editör’ün Notu: Eğer klinik açıdan anlamlı bulgular diğer çalışmalarla da doğrulanırsa, sonuçların iki tip hastalık üzerinde büyük etkisi olabilir: İleri evre tip 2 diyabet ve yeni başlayan tip 1 diyabet. Bakalım, bekleyip göreceğiz…

KAYNAK: Diabetes Research Clinical Practice, Şubat 2016.

Bir önceki yazımız olan NTV Güzel Hayat - Prof. Dr. Alper Çelik başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top