Kilo Verdirme Ameliyatları Romatizmal Hastalıkları da Düzeltiyor

ABD’nin önemli merkezlerinden Harvard Tıp Okulu’ndaki bir araştırmaya göre; kilo verdirme ameliyatlarından sonra romatizma rahatsızlıklarında ciddi bir düzelme görülüyor. Bu yıl Arthritis Care isimli dergide yayımlanan çalışma; Romatoid Artrit rahatsızlığı olan kilolu hastaların, obezite ameliyatları sonrasında, romatizmal rahatsızlıkların da belirgin oranda azaldığını ortaya koydu.

Ciddi kilo problemi ve beraberinde romatizma rahatsızlığı da olan 53 hastanın incelendiği araştırmada; hastaların ameliyattan 5 yıl sonraki değerlendirmelerinde, 40 kilonun üzerinde bir kilo kaybının sağlandığı görüldü. Aynı zamanda romatizmal rahatsızlık ciddiyetinde yüzde 74 oranında kontrol sağlanan hastaların, romatizma testlerinin de normale döndüğü gözlemlendi.

Kilo Verdirme Ameliyatı sonrası hastaların günlük aktivitelerini daha kolay gerçekleştirebildikleri ve romatizma ilaçlarına olan ihtiyaçlarının belirgin oranda azaldığı bildirildi. Kilo kaybının, ilaçsız bir tedavi yöntemi olarak, romatizmayı kontrol edebileceğinin vurgulandığı çalışmada; ameliyat sonrası düzelen metabolik problemlemlerin de romatizmal hastalıkların düzelmesinde etkili olabileceği belirtildi.

Bir önceki yazımız olan Diyabet Tanısında Yeni Yöntem - Göz Tarama Cihazı başlıklı makalemizde diyabet tanısı, göz tarama cihazı ve şeker hastalığı tanısı hakkında bilgiler verilmektedir.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top