Metabolik Cerrahi Diyabet Harcamalarını Yüzde 90 azaltıyor

Ameliyatlar ile İlgili Eleştirilerin Gerçek Nedeni

metabolik-cerrahi-diyabet-harcamalarini-yuzde-90-azaltiyorTürkiye Metabolik Cerrahi Vakfı tarafından yapılan son araştırma metabolik cerrahi uygulamalarının diyabet maliyetlerini ciddi oranda düşürdüğüyle ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Ülkemiz şeker hastalığı için yılda 5 milyar dolar harcıyor. Diyabetin beraberinde getirdiği komplikasyonlar da hesaba katıldığında bu rakam 13 milyar doları geçiyor. Diyabet teşhisi konan her hasta yıllık 650 ila 1000 dolar arasında bir maliyet anlamına geliyor. Bu maliyet ya direk hastanın kendi cebinden çıkıyor ya da bir bölümü SGK aracılığı ile devlet hazinesinden karşılanıyor.

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı tarafından yapılan ve Springer Plus isimli Amerika merkezli tıp dergisinde yayımlanan araştırma bu soruna ciddi bir çözüm sunulabileceğini göstermekte. Şeker hastalığı ameliyat ile tedavi edilen 116 diyabet hastasının ameliyat öncesi kullandıkları şeker hapları ve insülinlere ait harcamaların ameliyat sonrası yapılan diyabet harcamaları ile karşılaştırıldığı çalışmanın sonuçları global anlamda ses getirecek cinsten. Bu çalışmanın sonuçlarına göre metabolik cerrahi uygulamaları diyabet maliyetini %90 oranında düşürüyor.

Springer Plus isimli tıp dergisinde yer alan araştırmaya göre ilaç ve insülin ile tedavi edilen hastaların 1 yıllık tedavi maliyetleri 650 ila 1000 dolar arasında değişmekte. Hastaların ameliyat edildikten sonraki maliyetleri ise 65 ila 100 dolar arasında değişiyor. Yani metabolik cerrahi yerine ilaç tedavisine devam eden hastalar tedavi için %90 daha fazla para harcıyor ve devlet hazinesine de o kadar fazla yük biniyor.

Doç. Dr. Alper Çelik konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Araştırma sonuçları bize gösteriyor ki, başarısı %15 civarında olan medikal tedavi yöntemleri, başarısı %90’ın üzerinde olan metabolik cerrahi uygulamalarından çok daha pahalı. Bu sadece pazarlamanın ve hastaları birer abone gibi görmenin bir sonucu olabilir. Üstelik ilaç tedavisine bir yıl sonra ne kadar para harcamanız gerektiğini asla bilemezsiniz. İlaç tedavisi tip 1 diyabetliler için hayati önem taşısa da, tip 2 diyabetliler için durum böyle değil. Yani hastalar ilaca mahkûm değil.

Bu araştırma bize gösterdi ki metabolik cerrahi uygulamaları ile sadece hastanın sağlığına kavuşmasını sağlamıyoruz. Hem mikro anlamda hastanın cebine, hem de makro anlamda hazineye de katkı sağlamış oluyoruz. SGK bu ameliyatları henüz desteklemiyor ama biz bu ameliyatlarla hazineyi destekliyoruz. Üstelik bunu başarı oranı %90’ların üzerinde olan bir operasyonla gerçekleştiriyoruz. Bugünlerde bu ameliyatlarla ilgili ortaya çıkan tartışmanın asıl nedeni de budur. Bugüne kadar bin hasta ameliyat ettik. Bu hastaların yani sadece bizim ameliyat ettiğimiz bin hastanın ortalama yıllık maliyetleri minimum 650-700 bin dolar. Türkiye’de bilinen hasta sayısının 7-8 milyon civarında olduğunu düşünürseniz bu ameliyatların neden bu kadar eleştirildiğini de anlamış olursunuz.” dedi.

Makalenin tamamını görmek için tıklayın.

Bir önceki yazımız olan Transit Bipartisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top