Metabolik Cerrahi’nin Önemi Her Geçen Gün Artıyor

metabolik-cerrahinin-onemiAmerikan Kalp Derneği (AHA: American Heart Asociation) ve Amerikan Diyabet Derneği (ADA: American Diabetes Association); şeker hastası olan erişkinlerde, kalp ve damar hastalıkları ile ilgili ortak bilimsel görüşlerini güncellediler. Her iki kurum; obezite veya metabolik cerrahi uygulamalarının, ciddi kilo sorunu olan hastalarda, belirgin ve devamlılık gösteren kilo kaybı elde etmek için “en etkili tedavi” olduğunu ve bu sayede tip 2 diyabet gibi obezite ile ilişkili olan birçok rahatsızlığın “geri döndürülebileceği veya daha iyi bir duruma getirilebileceğini” bildirdi.

Obezite ve metabolik cerrahi ile ilgili tartışma ve önerilerin ilk kez yer aldığı yayında; kan basıncı, şeker ve kolesterol kontrolü yanı sıra, yaşam tarzı, ilaç tedavisi ve cerrahi yaklaşımlar ile vücut ağırlığının kontrolü konularına odaklanıldı.
Amerikan Kalp Derneği ve Amerikan Diyabet Derneği, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet ile ilgili görüşlerini ilk olarak 1999 yılında yayımladılar. Sonrasında her iki kurum da 2007 yılında görüşlerini yenilediler. Yazarlara göre; 2007’den sonra yayımlanan klinik araştırma ve kılavuzlar, diyabet hastalığında kalp-damar hastalıkları riskinin yönetimi ile ilgili klinik uygulamaları değiştirdi. 2015 tarihli güncel görüşler ise; bu değişiklikler dikkate alınarak hazırlandı.

Obezite cerrahisi diyabetin iyileşmesine katkı sağlıyor

Yayımlanan ortak görüşte, obezite cerrahisinin; kilo kaybı, şeker kontrolü sağlaması ve “kalp-damar hastalıklarına ait risk faktörlerinde azalma” şeklindeki sonuçlarından söz edildi. 19 çalışmayı ve bu çalışmalara katılan 4 bin 70 hastanın verisini birleştiren bir analizde; obezite cerrahisinden sonra, tüm hastalar dikkate alındığında, diyabetin %78 oranında ortadan kalktığı belirtildi. 12 çalışmanın değerlendirildiği bir diğer analiz raporunda ise; obezite cerrahisi, ameliyat olmamış hastalar ile karşılaştırıldı. İki çalışma dışındaki tüm çalışmalarda; obezite cerrahisinin, kalp ile ilişkili olguları ve tüm nedenlere bağlı ölümleri azalttığı gösterildi.

Cleveland Obezite ve Metabolik Cerrahi Enstitüsünde İleri Laparoskopik Cerrahi ve Obezite Cerrahisi direktörü olarak çalışan ve güncellenen ortak görüşteki cerrahi bölümünün yazarlarından olan Dr. Philip Schauer ise şunları söyledi: “Obezite cerrahisi kilo kaybına neden oluyor. Kilo kaybı da diyabet için faydalıdır. Bu yüzden cerrahi işlemleri diyabete karşı girişimler ya da metabolik cerrahi olarak değerlendiriyoruz. Cerrahi müdahale; diyabette, kilo kaybı dışındaki mekanizmalarda da iyileşmeler sağlamaktadır. Cerrahi öncesinde yüksek doz insülin kullanan hastaları, hastaneden ayrılırken hiç insülin kullanmadan ve -göreceli olarak- normal kabul edilebilecek kan şekeri seviyeleri ile görmek olağan bir durumdur”.

Her dört ölümden birisi kalp hastalıklarına bağlı

Amerikan Metabolik ve Obezite Cerrahisi Derneği (ASMBS) Başkanı Dr. John M. Morton’a göre; bu iki önemli kuruluşun yayımladığı bilimsel görüş, kalp-damar hastalıkları ve tip 2 diyabete yönelik, daha iyi korunma ve tedavi sağlanması ile ilgili, yeni fikir ve yeni kanıtların bir yansıması. Bu noktada metabolik cerrahinin, denklemin önemli bir parçası olduğunu vurgulayan Dr. Morton; metabolik cerrahiyi destekleyen verilerin güçlü olduğunu belirtiyor ve bu konudaki ihtiyacın büyük olduğunu ekliyor. İki derneğin ortak olarak açıkladığı görüşler sayesinde; güvenlilik ve etkinliğe karşın tam olarak kullanılmayan bu tedavi seçeneğinin; daha çok hasta ve doktor tarafından düşünülmesini ümit ettiklerini de sözlerine ekliyor.

A.B.D. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin sağlık istatistiklerine göre; kalp hastalıkları Amerika’daki en sık ölüm nedeni ve her dört ölümden birisi kalp hastalıklarına bağlı. Merkezin açıkladığına göre 72 milyon obez ve 19,1 milyon diyabet hastası bulunuyor. Açıklanan çalışma sonuçları gösteriyor ki; vücut kitle indeksi 30’un üzerinden olan bireylerde, erken ölüm riski, sağlıklı bireylere göre %50 – 100 oranında yükseldi. Ayrıca obezite ile bağlantılı olan tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanserlerin de dahil olduğu, çok sayıda hastalığın görülmesi ile ilgili risklerin de arttığı belirtiliyor. 2014 yılında Amerikan Tıp Kuruluşu (AMA), obeziteyi bir hastalık olarak tanımladığını bildirdi.

Bir önceki yazımız olan Şeker Hastalarında Ölüm Oranı Artıyor mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top