Obezite Cerrahisi Sonrası Oluşan Komplikasyonlarda Beslenme

HipokalorikObezite cerrahisi, morbid obez hastaların tedavisinde etkin bir tedavi seçeneği olsa da; uygun bir eğitim almış, doğru ellerde ve doğru endikasyonlarla yapıldığında olumlu sonuçlara ulaşmak mümkün. Nitekim operasyon uygun şekilde yapılmadığında, hayatı tehdit eden çok ciddi bazı sorunlara neden olabilir. Bunların başında da; yapılan uygulama bir sindirim sistemi cerrahisi olduğu için, beslenme ve beslenme ile alakalı destek gerektirecek komplikasyonlar geliyor. Obezite ameliyatları sonrasında beslenme destek programlarının ortak hedefleri; beslenme replasmanını, yeterli kalori girişi ve dolayısıyla yara iyileşmesini sağlamak ve yağsız vücut kütlesini korumaktır. Kilo kaybının sürdürülmesi ve ameliyat sonrası ciddi rahatsızlık geçiren hastalarda da kilo kaybının devam ediyor olması, ameliyatın temel hedeflerinden birisi olmakla beraber; sorun ortaya çıkan hastalarda, beslenme programının hedefler arasında olup olmaması gerektiği tartışılmaya devam ediyor. Amerikan Enteral ve Parenteral Beslenme Uzmanları Derneği (American Society for Parenteral and Enteral Nutrition) ve Kritik Bakım Uzmanları Derneği (Society of Critical Care Medicine)’nin klinik tecrübeleri ışığında en son yayımladıkları rehbere göre; hem kritik rahatsızlığı olmayan obez bireylerin hem de hastaneye yatırılmış kritik rahatsızlıkları bulunan yetişkin obez bireylerin, düşük kalorili ve yüksek protein içeriğine sahip beslenme takviyesi almaları tavsiye edildi.

Obezite ameliyatı sonrasında komplikasyon gelişmiş hastalarda yapılmış iki çalışma; düşük kalorili, yüksek proteinli beslenme takviyesinin, hastalarda olumlu sonuçları olduğunu gösterdi. Hastalarda, bu destek programı sonrasında; nitrojen dengesinde iyileşme, kilo verme ve yara yeri iyileşmesinde de ilerlemeler kaydedildi. Hastaların oral diyete geçişinde başarının yükselmesi de yine belirtilmesi gereken bir başka olgu.

Bu verileri doğrulayabilmek için daha geniş kapsamlı, randomize çalışmalara ihtiyaç olduğu bir gerçek; ancak klinik pratikte edindiğimiz tecrübe, yayınlar ve rehberler ışığında; düşük kalorili, yüksek protein içeriğine sahip beslenme takviyesinin, ameliyat sonrasında beslenme desteğine ihtiyaç duyan obez hastalarda oldukça yararlı olacağını söyleyebiliriz.

Bu nedenle, özellikle obezite ameliyatı sonrası kaçak gelişen hastaların, olabildiğince erken dönemde ince bağırsaklarına yapılacak beslenme katateri uygulamaları hayati öneme sahip. Bu hastaların uzun vadede damar yolundan beslenmeleri çoğu zaman mümkün olmayacağı gibi, direk bağırsak yolundan verilen besinlerin aynı etkinliğe sahip olmayacağını da vurgulamak lazım. Aynı zamanda doğru ellerde, doğru hasta seçimi ve doğru bir teknik ile, tüm bu kompozisyonlara neden olmadan gerçekleştirilecek bir ameliyatın, altın standart olması gerektiğinin de altını çizmek gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Menopozda D Vitamini Düşündüğünüz Kadar Etkili Olmayabilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top