Şeker Hastasıysanız Felç Geçirme Riskiniz Olabilir

felc-riskiŞeker hastalarında inme veya felç sonrasında, olumsuz sonuçların ortaya çıkması ve inmeye bağlı ölüm riski, şeker hastası olmayan bireylere göre çok daha yüksek olarak gözlemlendi.
Yapılan yeni bir araştırma; şeker hastası olan erişkinlerde, şah damarının üç boyutlu MR (manyetik rezonans) ile değerlendirilmesinin, felç riskini belirlemede yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Uzmanlar, bunun sağlanması için; damarlarda plak içi kanama olup olmadığının, MR tekniği ile araştırılması gerektiğini belirtiyor.
Plaklar; damar içerisinde biriken yağ, kolesterol, kalsiyum ve diğer bazı bileşenlerden oluşan, yapışkan maddelerdir. Zamanla sertleşerek, atardamarların daralmasına yol açabilen plaklar; oksijen içeren kanın vücuda dağılmasını zorlaştırabilir. Bunun sonucu olarak, tıkayıcı damar hastalığı ortaya çıkar. Plak içerisinde oluşacak kanama; damar tıkanıklığının ilerlemiş olduğunun bir göstergesidir.

Toronto’da, Sunnybrook Araştırma Enstitüsünde çalışan Dr. Tishan Maraj; konuyla ilgili çalışmayı, Kuzey Amerika Radyoloji Derneği’nin, 2015’teki yıllık toplantısında sundu. Yapılan çalışmada; şeker hastalığının, sağlık sistemi üzerindeki yükünü hafifletmek için, hızlı hareket etmenin ve diyabete bağlı sağlık sorunlarını önlemenin önemi ortaya kondu.
Plak için kanaması olan hastaların yoğun bir takibe alınması gerekiyor.

Çalışmada; yaş ortalaması 63 olan, 159 şeker hastası incelendi. 37 hastada, şah damarlarının en az birinde ve 5 hastada da her iki taraf şah damarında, plak içi kanama tespit edildi. Toplamda, hastaların %23’lük bir kısmında, plak içi kanama görüldü.

Şah damarlarının sadece birinde plak içi kanama saptanan hastaların, damar duvarı hacimleri de ölçüldü. Hastalarda, plak içi kanama olan ve olmayan damarlar karşılaştırıldığında, damar duvarı hacimlerinin önemli ölçüde farklı olduğu tespit edildi. Dr. Maraj; kan şekeri ve yüksek tansiyon gibi faktörlerin aynı olmasına karşın, plak içi kanamanın damar duvar hacminin daha büyük olmasına yol açtığını belirtti.

Dr. Maraj; plak içi kanaması olan hastalarda, damar hastalığının ilerleme riskinin arttığını söyledi ve ekledi: “Plak içi kanama görülen hastalarda, standart tedavinin daha yoğun uygulanması ve daha yoğun bir şekilde takip edilmesi gerekiyor. Çünkü, plak içi kanamanın bir tedavisi -henüz- bulunmuyor; ancak statinler gibi, bazı kolesterol ilaçlarının, damar sağlığını iyileştirdiği ve damar duvarı kalınlığını azalttığı bilinmektedir. Bu yüzden, ancak başlangıç evresinde yapılacak girişimlerle, ilerlemeyi durdurmak mümkün olabilir.

Şeker hastalarında risk daha yüksek

Dr. Maraj; diyabeti olan hastalarda, plak içi kanama açısından, rutin tarama önerilmesinin henüz çok erken olduğunu ifade etti ve şunları ekledi: “Erken evrede plak içi kanama görülen hastaların takip edilmesi gerekiyor. Ayrıca, bu hastalarda, damar daralması ve klinik durumlara bağlı olarak, hızla, damar hastalığının ortaya çıkıp çıkmadığı da belirlenmelidir.”
Washington Üniversitesi Tıp Okulu’nda çalışan Dr. Jin-Moo Lee ise, çalışma ile ilgili şunları söyledi: “Son 25 yıldır, şah damarında tıkanıklık olan hastalardaki riski değerlendirmek için tek yöntem; damardaki daralmanın ölçülmesiydi. Diyabet hastalarında, şah damarında daralma olduğunda meydana gelebilecek inme riski; diyabeti olmayan hastalara göre çok daha yüksek olarak görülüyor. Plak içi kanamayı belirleyen bu yeni teknik ile, riskin değerlendirilmesinde yardımcı olabilecek farklı bir özellik kazanılmış oluyor.”
Diyabet hastalarında ya da diğer hasta gruplarında; plak içi kanamanın saptanmasının, ileride inme görülme ihtimalini önceden tahmin edebilmek açısından faydalı olup olmayacağının araştırılması gerektiğini belirten Dr. Lee; bundan sonra yapılması gereken çalışmalardan birinin, bu yönde olacağından şüphe duymadığını ifade etti.

KAYNAK: Kuzey Amerika Radyoloji Derneği (RSNA) 2015 Yıllık Toplantısı, Kasım 2015.

Bir önceki yazımız olan Şeker Hastalarında Kişiye Özel Tedavi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top