Şekerli Gıdalar Sinirlerinize Zarar Verebilir

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmada; şeker ya da yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) tüketen deney hayvanlarının, hafıza sorunlarıyla birlikte, beyin dokusu hasarı yaşadıkları ve prediyabetik oldukları gözlemlendi.

Araştırmayı gerçekleştiren Dr. Scott Kanoski ve meslektaşları; 76 fare üzerinde HFCS’nin etkilerini incelediler. Çalışmada; günlük kalori ihtiyaçlarının çoğunu HFCS’den alan ergen farelerin, yapılan testlerde, öğrenme ve hafıza problemleri yaşadıkları görülüyorken; beyin tabanındaki, hipokampus isimli uzamsal öğrenme merkezi ve Barne labirentindeki hafıza merkezinde hasar geliştiği gözlemlendi. Araştırmacılar; sükroz içeren şekerli bir sıvıyla beslenen grupta ise; orta düzeyde bir öğrenim bozulması olduğunu ifade etti.

Yapılan detaylı analizlerdeyse; HFCS ile beslenen ergen farelerin, hipokampuslarında, hücre göçünün olumsuz bir göstergesi olan hücre aracı moleküllerinin (interlökin 6 ve interlökin 1β) arttığı gözlemlenirken; aynı şekilde karaciğerde de interlökin ve 1β seviyelerinin yükseldiği görüldü. Ayrıca, şekerli sıvı tüketen her iki grup ergen farelerde, kandaki plazma insülin seviyelerinin de yükseldiği gözlemlendi. Bunun yanında; yetişkin farelerde, HFCS ya da şeker alımının; uzamsal öğrenmeyi, glikoz toleransını veya sinir iltihabı göstergelerini etkilemediği belirtildi. Dr. Kanoski, bu durumu şu şekilde açıkladı: “Beyin, ergenlik gibi kritik dönemlerin gelişimi süresince, besinsel etkilere büyük ölçüde savunmasızdır. Yüksek şeker katılmış besin tüketmek, sadece kilo almaya ve metabolik bozukluğa sebep olmaz. Aynı zamanda, sinirsel işleyişimizi ve bilişsel yeteneğimizi de olumsuz etkiler.

KAYNAK: Journal of Biological Psychiatry, Eylül 2015

Bir önceki yazımız olan Şeker Hastasıysanız Felç Geçirme Riskiniz Olabilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top