Şekerli İçecekler Kalp Yetmezliği Riskini Yükseltebilir

İsveç’te yapılan bir çalışmada; ulusal veritabanı kullanılarak, 1998-2010 yılları arasında iki ayrı bölgede yaşayan, 43 bin 400 erkeğin sağlık kayıtları incelendi. 45-79 yaş aralığında bulunan kişilere birer anket formu verilerek, bir önceki yıla ait yiyecek ve içecek tüketimlerini kaydetmeleri istendi. Çalışmada, bir adet şekerli içecek, 200 mililitre (yaklaşık 1 su bardağı) olarak tanımlandı. Kaydedilen içeceklerde şeker ya da sunni tatlandırıcı bulunması ile ilgili herhangi bir ayrım gözetilmezken; meyve suyu, kahve ve çay çalışmaya dahil edilmedi. Araştırmada; günde iki ya da daha fazla şekerli içecek içen erkeklerde, kalp yetmezliği riskinin %23 daha yüksek olduğu gözlemlendi.

Çalışmanın baş araştırıcısı Susanna Larsson, yalnızca erkekleri kapsayan bu çalışma için: “Bu bağlantının kadınlar için de benzer olması beklenmelidir.” açıklamasını yaptı. Araştırmanın, neden-sonuç ilişkisi kurmayan, gözleme dayalı bir çalışma olduğunu belirten Larrson, sözlerine şunları ekledi: “Düzenli olarak tüketilen şekerli içeceklerin önüne geçilmesi gerekiyor. Bu sayede kalp yetmezliği yanısıra; obezite, tip 2 diyabet ve diğer bir çok hastalığa ilişkin riskler de azaltılabilir.”

Duke Üniversitesi Tıp Okulu Kalp Merkezi’nde görevli olan Dr. Christopher O’Connor; şekerli içeceklerin; inme, diyabet, obezite ve diğer sağlık sorunları ile bağlantılı olduğunu belirtti. Aynı zamanda, fazla miktarda şeker tüketiminin, kalp sağlığı üzerindeki etkileri ile bugüne kadar çok az ilgilenildiğini de vurguladı.

Tüm dünyada 23 milyondan fazla kişide kalp yetmezliği var

Kalp yetmezliği; kalbin zayıflayarak, vücudun ihtiyacını karşılayacak kanı pompalayamaması durumunda ortaya çıkan bir rahatsızlık. Uzmanlar, rahatsızlık süresince; hastaların kolayca yorulduğunu, nefes darlığı çektiklerini; ayakların, ayak bileklerinin ve bacakların, sıvı birikimine bağlı olarak şiştiğini belirtiyorlar. İstatistiklere göre; tüm dünyada, 23 milyondan fazla kişide kalp yetmezliği rahatsızlığı var. Birleşik Devletler’de ise bu sayı 5.8 milyon olarak bildiriliyor. Kalp yetmezliği tanısı alan kişilerin, 5 yıl içinde, sadece yarısının hayatta kalabileceği öngörülüyor.

Uzmanlar; alkolsüz içeceklerin, kan basıncı yüksekliği ve kalp hastalığı riskindeki artış ile bağlantılı olduğunun, daha önce ortaya konulduğunu belirtiyorlar. Bununla birlikte; düzenli olarak şekerli içecek tüketen bireylerde, kalp yetmezliği riskinin, alkolsüz ya da şekerli içecek içmeyen kişilere göre daha yüksek olabileceğinin de, yakın zamanda yayımlanan bir çalışmayla sunulmuş olduğunun altını çiziyorlar.

KAYNAK: Heart Journal, Kasım 2015

Bir önceki yazımız olan Göbek Bölgesindeki Yağ Birikimi Ölüm Riskini Artırıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top