Tendon Ağrıları Diyabet Belirtisi Olabilir

tendon-agrilari-diyabetAvustralya’da yapılan bir çalışma; diyabetin, vücudun tamamını etkileyen bir hastalık olduğunu ve alakasız gibi gözüken bir şikâyetin bile diyabet belirtisi olabileceğini ortaya koydu.

Canberra Üniversitesi’nden Dr. Jamie Gaida ve ekibinin gerçekleştirdiği çalışmaya göre; diyabet, tendinopatiye (tendon ağrısıyla seyreden bir hastalık) yol açabiliyor. Analizlere göre tip 2 diyabet, tendinopati riskini yaklaşık 3 kat artırıyor. Ancak Dr. Gaida’nın deyimiyle, burada asıl şaşırtıcı olan şey; bu durumun tam tersinin de geçerli olması. Zira tendinopati tanısı konmuş insanların neredeyse %30’una sonradan tip 2 diyabet tanısı konulmuş.

Dr. Gaida’ya göre bu durum, doktorların daha da dikkatli olmasını gerektiriyor. Diyabet varlığında erken teşhisin önemine dikkat çeken Dr. Gaida, diyabetin bazen alakasız gibi görünen belirtilerle kendini belli ettiğini; bu çalışmayla birlikte, artık tendon ağrısı şikâyetlerinin de tip 2 diyabet riski açısından göz önünde bulundurulması gereken faktörler olduğunun ortaya konduğunu belirtti.

Çalışmanın bir diğer sonucu ise; tendinopati riskinin, diyabet hastalığı ile geçirilen süre ile doğru orantılı olarak artması oldu. Başka bir deyişle; ne kadar uzun süredir diyabet hastası iseniz, o kadar yüksek tendinopati riski altındasınız.

Dr. Gaida, açıklamalarını şu sözlerle noktaladı: “Tendinopati, tendon ağrıları sebebiyle egzersizi zorlaştıran, hatta büsbütün engelleyebilen bir sağlık sorunu. Egzersizin tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskini azalttığı, sağlıklı bir yaşam için faydaları ve tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri kontrolü için öneminin kanıtlandığını belirtirsek; böyle bir rahatsızlığın ne kadar büyük bir sorun olduğu daha rahat anlaşılabilir. Bu yüzden, sizde de eğer benzer şikâyetler varsa, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanızı öneriyorum.”

Editör’ün Notu: Kemik, eklem ve tendon ağrıları; hem kilo fazlalığı hem de yüksek şekere bağlı sinir iletim kusurlarının birleşimi sonucu ortaya çıkan ve tedavileri çok zor ve uzun sürebilen ciddi sorunlardır. Ağrı kesici ve sinir iletimini düzenleyici ilaçlar, fizik tedavi ve rehabilitasyon işlemleri tamamen günü kurtarmaya yönelik uygulamalar olup, soruna radikal bir çözüm getirmemektedirler. Bu rahatsızlıklardan muzdarip bireyleri kurtaracak en önemli yaklaşım, şekerin normale dönmesi ve normal seyretmesidir.

Bir önceki yazımız olan D Vitamini Takviyesi Diyabet Hastaları İçin Faydalı Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top