Tip 1 Diyabet Hastalarında Kök Hücre Tedavisi

tip-1-diyabet-kok-hucre-tedavisi

Çağımızın önemli hastalıklarından biri olan diyabet, günümüzde birçok insanı tehdit ediyor. Tip 2 diyabet hastaları için ameliyat ile tedavi seçeneği olsa da; tip 1 diyabet hastaları için henüz net bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Bu konuda yapılan kök hücre araştırmalarının birisinde, insanlar üzerindeki testlere geçildiği bildirildi.

Associated Press’in haberine göre; eğer insanlar üzerindeki test sonuçları hayvanlar üzerinde yapılanlar kadar olumlu çıkarsa; tip 1 diyabet hastaları için insülin yapma ve kan şekeri ölçme zorunlulukları ortadan kalkabilir.

Tip 1 diyabet hastalarında; pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücreleri, vücudun bağışıklık sistemi tarafından yok ediliyor. Deneme aşamasındaki bu kök hücre tedavisinde ise; embriyodan elde edilen kök hücreleri, insülin üretecek hücreler haline dönüştürülüyor. Hücreler sonrasında, mikroskobik büyüklükte kapsüller içerisinde cilt altına yerleştiriliyor. Kapsüller sayesinde, bu hücrelere saldıracak olan bağışıklık sistemine karşı da koruma sağlanmış olunuyor.

İnsanlar üzerinde yapılan deneylerin başarılı olması durumunda, önümüzdeki yıllarda tip 1 diyabet hastalarının tedavisinde, kök hücre yönteminin etkin bir şekilde kullanılması öngörülüyor. Araştırmayı ilk günden itibaren dikkatle takip eden John Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi Diyabet Merkezi direktörü Dr. Tom Donner; yapılan işin devrim niteliğinde olduğunu ifade etti. Çalışmanın, kısaca; kan şekerinin kontrol altında tutulabilmesi için gerekli bütün hormonları üreten yeni bir pankreas yaratmak olduğunu belirten Dr. Donner “Bu çalışma; diyabet tedavisi için, son zamanlarda atılmış olan en önemli adım olarak görülmeli.” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Kalp İlacı Verapamil Diyabete de Faydalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top