Tıp Tarihinde Bir İlk (Revizyon Ameliyatları)

Kliniğimiz tıp literatüründe ilklere imza atmaya devam ediyor. Teknik fizibilite, fonksiyonel kısıtlama ve metabolik sonuçlar makalelerinden sonra; başarısız tüp mide ameliyatı sonrası kilo alan, diyabeti kötüye giden ve böbrek fonksiyonları bozulan bir hastaya uygulanan tekrar tüp mide işlemi + ileal interpozisyon ameliyatı, dünyanın en saygın dergilerinden birisi olan SOARD (Surgery for Obesity and Related Diseases) dergisinde yayımlandı.

Ülkemize ve tıp camiasına hayırlı olması dileğiyle…

Günümüzde pek çok ortamda “obeziteye son” şeklinde lanse edilmeye çalışılan tüp mide ameliyatları ile ilgili gelecekte bizleri neler bekliyor? Ne yazık ki; bu hastaların önemli bir kısmını revizyon yani düzeltme ameliyatları bekliyor.

Kliniğimizin tıp literatürüne bir diğer önemli katkısı düzeltme ameliyatları hakkında oldu. Geçtiğimiz dönemlerde dünyanın en önemli tıp otoritelerinden sayılan Amerika merkezli ASMBS’in (American Society of Metabolic and Bariatric Surgery: Amerikan Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Derneği) yayın organı olan SOARD (Surgery for Obesity A Related Disorders: Obezite ve İlgili Hastalıklar için Cerrahi Tedavi) dergisinde yayımlanan makale, kliniğimizde tedavi edilen ve tıp literatürüne “ilk vaka” olarak kaydedilen hastamıza ait verileri içermektedir.

Daha önce bir dış merkezde tüp mide ameliyatı olan 50 yaşındaki bayan hasta,  ameliyattan 4 yıl sonra kilo artışı, kan şekeri yükselmesi ve böbrek fonksiyonlarında bozulma nedenleri ile kliniğimize başvurmuş idi. Yapılan tetkikler neticesinde tekrar cerrahi müdahale kararı alınan hastaya, tekrar bir tüp mide işlemi ve ileal interpozisyon ameliyatı uygulandı. Ameliyat sonrası takipleri sorunsuz geçen hastamız ameliyattan sonra almış olduğu fazla kiloları geri verdi ve böbrek tahlilleri de normale döndü. Yepyeni bir hayata kavuşan hastamız ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı makaleyi aşağıdaki linklere tıklayarak okuyabilirsiniz.

MAKALENİN TAM METNİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Metabolik Cerrahi Kliniği çalışanları.

Bir önceki yazımız olan Avrupa Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Dergisi'nde Yayınlanan Makalemiz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top