Tip 2 Diyabet Nedir ?

Erişkinlerde görülen diyabet türüne Tip 2 Diyabet denir. Pankreas insülin üretir fakat insülin direnci nedeniyle vücut bunu gerektiği gibi kullanamaz. Daha çok 40 yaş üzerindeki kişilerde ortaya çıkar.

Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Poliüri (sık idarara çıkma) Polidipsi (çok su içme) Polifaji (çok yemek yeme) Kilo artışı veya kilo aybı Plazma kan glukoz düzeyinin yükselmesi (aç karnına 126 mg/dl’den yüksek olması)

Diğer Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Ağız kuruluğu Yorgunluk Vücuttaki yaraların geç iyileşmesi Kuru ve kaşıntılı cilt Sık geçirilen enfeksiyonlar Bulanık görme Cinsel sorunlar Ellerde, ayaklarda veya ağız çevresinde uyuşma, karıncalanma

Tip 2 diyabetin nedeni tam bilinmemekle beraber bazı risk gruplarında görülme olasılığı daha yüksektir. Bunlar:

Kilo fazlası olan bireyler Beslenme alışkanlığı bozuk olanlar Sedanter yaşam tarzı olan (egzersiz yapmayan) bireyler Ailede başka kişilerde diyabet hastalığı bulunanlar Gebelik sırasında diyabet gelişen veya 4,5 kg’dan daha ağır bebek doğuranlar Bir hastalığın veya yaralanmanın stresini yaşayanlar Stresli bir hayatı olanlar

Tip 2 diyabet tedavisinin esasları nelerdir?

Birinci basamak tedavi planında:

  • Diyet yani beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi
  • Yaşam tarzının değiştirilmesi
  • Egzersiz programlarının uygulamaya konması yer almaktadır.

Eğer, bu tedavi planı ile kan şekeri normal sınırlar içinde tutulamazsa ağızdan hap olarak alınan şeker düşürücü ilaçlar tedaviye eklenir. Ancak bazı hastalarda kan şekeri düzeyini normal sınırlar içinde tutabilmek için insüline ihtiyaç duyulabilir. Bu durumlarda uygun dozda insülin enjeksiyonları ile tedavi desteklenir.

Şeker Yüksekliği Neden Önemli?

İnsülin pankreas bezi tarafından üretilen ve kana salınan bir hormondur. Ana görevi kandaki şekeri (glukozu) hücrelerin içine taşımaktır. Hücrelerdeki glukoz, günlük yaşamımızı devam ettirmeyi sağlan ana enerji kaynağıdır. Tip 2 diyabet, genellikle insülin salgılanmasında bir yetersizlik ve/veya hücrelerin bu hormona karşı duyarlılığının azalması sonucunda gelişir. Çünkü, sindirim sistemi kaynaklı direnç hormonları ve hücre içindeki bazı sinyal mekanizmaları ya insülinin hücre içine girişine izin vermez ya da hücre içinde insüline karşı bir direnç oluşur. Bu tabloya “İnsülin Direnci” denilmektedir. Direnç nedeniyle insülin normal işlevini yerine getiremez. Tip 2 diyabette başlangıçta insülin salınımı artar ancak artan insülin salınımı da kandaki yüksek şeker seviyelerini azaltamaz. İnsülin görevini yerine getiremeyince, besinlerle aldığımız şeker ve diğer besin unsurları ihtiyaç duyan hücrelere giremez. Böylelikle, hücrelerde şeker azlığı yaşanırken, kandaki şeker seviyeleri normal değerlerin üstüne çıkar. Kandaki şekerin çok artması, zehir etkisi yaratır ve vücudun tüm hücrelerini tahrip eder.

Tip 2 Diyabet Tedavisinde Metabolik Cerrahi’nin yeri

Tip 2 diyabet hastalarındaki İnsülin Direnci’nin hem hücre öncesi hem de hücre içi bileşenleri vardır. Bu tabloda özellikle sindirim sistemi kaynaklı direnç hormonları tıpkı bir “zırh” gibi hücrelerin etrafını sararak insülinin hücre içine girişini engelleyerek kilit rol oynarlar. Metabolik Cerrahi uygulamaları neticesinde sindirim sistemi kaynaklı direnç hormonları söner. Hücrenin etrafındaki bu “zırh” açılır ve insülin kolaylıkla hücre içine girer. Benzer şekilde ameliyattan 2-3 ay sonra yağ, protein metabolizması ve karaciğer yağlanması ve hasarı da düzeldiği için hücre içi sinyal iletim mekanizmaları da tersine döner. Sonuç olarak Metabolik Cerrahi uygulamaları sonrası hastaların kan şekerleri, kolesterol ve trigliserid seviyeleri yanı sıra tansiyon yüksekliği, kilo fazlalığı, karaciğer yağlanması, göz-böbrek hasarı ve ayak yaraları gibi sorunları tek bir operasyon ile giderilmiş olur.

Kimler Metabolik Cerrahi için Adaydır?

  • Uygun tedaviye rağmen kan şekerini kontrol altına alamayan hastalar
  • Göz, kalp, böbrek, karaciğer, ayaklar gibi organ hasarı belirti ve bulguları yaşamakta olan hastalar
  • Ciddi kilo problemi olan hastalar

Bir önceki yazımız olan Tip 1 Diyabet Nedir ? başlıklı makalemizde tip 1 diyabet, tip 1 diyabet belirtileri nelerdir ve tip 1 diyabet nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top