Uyku Sorunu Olan Kadınlarda Diyabet Riski Daha Fazla

uyku-sorunu-olan-kadinlarYapılan araştırmalar; uyku ile ilgili sorunların, ABD’ nüfusunun %10-20’sini etkilediğini ortaya çıkardı. Uzmanlar, diyabet ile birlikte, uyku sorunlarının da arttığını ifade ediyorlar.
Yeni yayımlanan bir çalışmaya göre; uyku sorunu yaşayan kadınlarda, diyabet riski dört kata kadar artıyor. Çalışma sonuçları, Diabetologia isimli derginin Ocak sayısında yayımlandı. Bu çalışmanın, uyku sorunlarının diyabet üzerindeki etkisini inceleyen ilk çalışma olduğu bildirildi. Harvard Halk Sağlığı Okulu’ndan Dr. Yanping Li, sonuçların, doktorların uyuma alışkanlığı ile ilgili hastalarıyla daha fazla konuşmaları gerektiğini gösterdiğini belirterek; diyabetten korunma programlarından fayda sağlayabilecek hastaların, bu şekilde tespit edilebileceğini ifade etti. Dr. Li “Uyku sorunları ile diyabet arasındaki bağlantı, kısmen; tansiyon yüksekliği, vücut kitle indeksi ve depresyon ile açıklanabilir. Ancak, hastalar ve hekimler, uyku ile ilgili sorunları yeterince ele almıyorlar.” şeklinde konuştu.

Araştırma için, daha önce “Hemşirelerin Sağlığı” başlıklı çalışmaya katılan ve başlangıçta diyabet, kalp-damar ve kanser hastası olmayan 133 bin 353 kadın analiz edildi. Katılımcılar, 10 yıl boyunca izlenirken; 6 bin 407 kadında diyabet görüldü. Çalışmada; uykuya dalmak ya da uykuyu sürdürmekte zorluk yaşama ve iş nedeniyle vardiya değişimi yapma kategorileri birlikte olduğunda, diyabet riskinin 2 kattan fazla arttığı ifade edildi. Bunların yanı sıra; uyku apnesi ve 6 saatten az uyuma gibi sorunların varlığında da, diyabet riskinde 4 kat artış olduğu tespit edildi.
Uzmanların açıklamaları şöyle idi: “Mekanizmalar tam bilinmemekle birlikte, uykuyla ilgili sorunlar metabolizmayı etkileyebilir. Günlük ritmi, iştah hormonlarını ve olağan vücut işleyişini değiştirerek; obeziteye neden olabilir. Bu nedenle diyabet riskiniz dolaylı olarak artar. Ayrıca, uyku sorunları; tansiyon yüksekliği ile de bağlantılıdır. Kan basıncı yüksekliği de, insülin direncini etkileyebilir.”

Araştırıcılar, doktorlar ve diğer halk sağlığı uzmanlarının; uyku sorunları olan yüksek riskli gruplarda, diyabetin önlenmesi için, bu araştırmanın sonuçlarından faydalanılabileceğini ifade ettiler.

KAYNAK: Diabetologia, 28 Ocak 2016.

Bir önceki yazımız olan Hipoglisemi (Ani Şeker Düşmesi) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.metabolikcerrahi.com web sitesinin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz.
www.metabolikcerrahi.com'un içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
Sitemap - Diyabet - Şeker Hastalığı - İleal İnterpozisyon - Şeker Ameliyatı - Obezite Ameliyatı
go to top