PATATES KIZARTMASI TİP 2 DİYABET RİSKİNİ ARTIRIYOR

/, Şeker Hastalığı/PATATES KIZARTMASI TİP 2 DİYABET RİSKİNİ ARTIRIYOR

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre; bol miktarda patates tüketmek şeker hastalığı riskini artırıyor. Pişirme yöntemlerine bakıldığı zaman ise; en yüksek riskin patates kızartmasında olduğu görüldü.

Araştırmanın başındaki isim olan Harvard Ünivesitesi’nden Dr. Isao Muraki; Amerikan ve İngiliz Ulusal Beslenme Rehberlerinde patatesin bir sebze olarak değerlendirilmesi konusunda bir farklılık olduğuna dikkat çekti. Patates, ABD’de bir sebze olarak kabul edilirken; İngiltere’de tersi bir durum söz konusu. Dr. Muraki, patatesin içeriği sebebiyle bir sebze değil; tahıllar gibi bir karbonhidrat kaynağı olduğunu belirtti. 

Patateste bol miktarda nişasta ve nispeten az miktarda lif, vitamin, mineral ve polifenol bulunduğunu belirten Dr. Muraki, araştırma sonrasında ortaya çıkan bilgileri şu şekilde aktardı: “Patatesin düşük kalitede ve düşük miktarda içerdiği karbonhidrat, tip 2 diyabete yakalanma riskini artıran bir faktör. Dahası, patates sıcak servis edildiği zaman, tıpkı rafine gıdalar ve rafine tahıllar gibi, çok daha kolay sindirilmekte ve kandaki şeker seviyesini çok daha çabuk artırmaktadır.”

En yüksek risk patates kızartmasında

Dr. Muraki ve ekibi, Amerikan Ulusal Beslenme Rehberi’nin hazırlanması için, 1984 – 2011 yılları arasında yapılmış 3 farklı çalışmada bulunan, yaklaşık 200 bin kişinin verilerini analiz ettiler. Başlangıçta hiçbir katılımcının; diyabet, kanser veya kalp hastası olmadığını belirten Dr. Muraki, yaptıkları analizler sonucunda, patates tüketimi arttıkça şeker hastalığına yakalanma riskinin de arttığını açıkladı.
Araştırmada; haftada 2-4 defa patates tüketen bireylerin, haftada 1 defa veya daha az tüketenlere oranla, %7 oranında daha fazla diyabete yakalanma riski içinde olduğu belirtildi. Haftada 7 defa ve üstünde patates tüketenlerde ise, bu artışın %33 oranında olduğu tespit edildi. Patates pişirme yönteminin de, risk oranların üzerinde etkili olduğu ortaya çıktı. Buna göre, patatesi kızartma olarak tüketmenin; haşlama, fırında pişirme ve püre halinde tüketmeye oranla, tip 2 diyabete yakalanma riskini en çok artıran yöntem olduğu vurgulandı. Ayrıca, haftalık patates tüketimini artırmanın, meydana gelebilecek riski de aynı oranda artırdığı ifade edildi.

Dr. Isao Muraki, çalışmanın sonuçlarını şu sözlerle yorumladı: “Özellikle tip 2 diyabete yakalanma riski altında olanların ve insülin direncine sahip bireylerin, patates tüketimine dikkat etmeleri gerekiyor. Şayet sizde de böyle bir risk varsa; patates yerine sebze, meyve ve tam tahıllar gibi sağlıklı besinlere öncelik vermeniz, diyabete yakalanma riskini azaltmanıza yardımcı olacaktır.”

KAYNAK: Journal of Diabetes Care, Aralık 2015

Bir önceki yazımız olan Diyabet Tedavisinde Yeni İlaç Arayışları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2017-09-25T15:57:10+03:00