Şeker Hastalığı Ameliyatı Fiyatları

//Şeker Hastalığı Ameliyatı Fiyatları

Şeker hastalığı ameliyatı, vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan ve insülin rezervi tükenmemiş tip2 diyabetli bireylere uygulanabilmektedir. Ameliyat öncesinde bireyin bu ameliyat için uygun olup olmadığına bazı tetkikler yapılarak karar verilir. Şeker hastalığı ameliyatı, obezite ameliyatı şeklinde laparoskopik yani kapalı teknikle uygulanmaktadır. Karın bölgesinden açılan 5 delik yardımı ile işlem 2-3 saat içerisinde gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyat üç aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Birinci aşamada tüp mide ameliyatı gerçekleştirilir. İkinci aşamada ise, ince bağırsak ile kalın bağırsağın birleştiği yerden yaklaşık olarak 250 santim mesafeden, ince bağırsak kesilerek uç kısmı mide ile bağlanır. İnce bağırsağın son kısmı mide çıkışına daha yakın hale getirilir. Mide içerisine giren besinlerin 2/3’ü yeniden şekillendirilen bu yoldan geçmektedir. Üçüncü aşamada, alt ucu mide ile birleştirilen bağırsağın üst ucu, ince bağırsak ile kalın bağırsağın birleştiği yerden bağlanması işlemi gerçekleştirilir. GİP insülin direncini arttıran bir hormondur. Onikiparmak bağırsağından bu hormon salınımı gerçekleşir. Yapılan bu işlem sonucunda GİP salınımı azalmaktadır.

Şeker hastalığı ameliyatı için net bir fiyat vermek mümkün değildir. Bireyler ameliyat kararı aldıktan sonra uygun olup olmadıklarını anlamak için birtakım tetkikler yapılmalıdır. Her tip2 diyabetli birey için bu ameliyat uygulanamamaktadır. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra, hastanın uygunluğuna karar verilir ve gerekli planlama yapılır. Ameliyatın gerçekleşeceği hastane, doktorun tecrübesi, ameliyatın SSK tarafından karşılanıp karşılanmaması durumlarına göre şeker hastalığı ameliyatı fiyatlarında değişiklik olabilmektedir.

Şeker Ameliyatı Sonrasında Yaşam Nasıl Olur?

Ameliyattan sonraki aynı gün içerisinde, hasta sadece su içebilmektedir. Ağızdan beslenme için uygun duruma gelene kadar hastalara damar yolu yardımı ile besin takviyelerinde bulunulur. Ameliyattan 1 gün sonra akciğerlerin güçlendirilmesi için nefes egzersizlerine başlanmalıdır.

Ameliyat sonrasında aksi bir durum yaşanmadığı taktirde 4-5 gün içerisinde hastalar taburcu edilir. Doktorun önerileri doğrultusunda sıvı ya da yarı katı gıdalarla beslenilmelidir. İlk 3 ay boyunca sıkı bir takip önemlidir. 3 ay sonunda yeni fizyolojik durum yavaş yavaş oturmaya başlayacaktır. Bu dönemde yumuşak ve iyi pişmiş gıdalar tüketilebilmektedir. İlk 6 ay boyunca diyabete uygun olan beslenme alışkanlıklarını bırakmamak önemlidir.

Hastalar genellikle ameliyat sonrası dönemde aşırı tokluk hissine bağlı olarak çok az yemek yemektedirler. Bu durum birkaç hafta içerisinde normal düzeye gelmektedir. İlk dönemlerde yaşanan gıda alımı eksikliğinden kaynaklı olarak günlük vitamin ve kalsiyum desteği verilmektedir. İlk 1-2 ay sonrasında bu vitamin takviyeleri haftalık 1 güne kadar düşürülebilmektedir. 6 ile 8 ay sonrasında hastaların genellikle tamamında bu vitaminler kesilmektedir. Ayrıca ameliyat sonrasında hastaların kan şekeri seviyeleri 90-100 aralığında seyretmektedir

Şeker hastalığı ameliyatı fiyatları hakkında kesin bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2019-07-17T21:28:22+03:00