Şeker Hastalığı Ameliyatla İyileşir Mi?

//Şeker Hastalığı Ameliyatla İyileşir Mi?

Halk adıyla şeker hastalığı olarak bilinen diyabet için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İlaç kullanımı, egzersiz ve diyet gibi yöntemlerle hastalık kontrol altında tutulmakta ve bazen de Şeker Hastalığı ameliyatı ile hastalar tedavi olmaktadırlar. Şeker hastalığı günümüzde tedavi edilmesi gereken, kişiler için vücuda zarar verebilecek bir hastalıktır. Damar yapısı, böbrekler, kalp ve gözler diyabet hastalığından etkilenebilecek organlar arasında yer almaktadır.

Klasik yöntemlerin yanı sıra günümüzde çeşitli yöntemlerle de şeker hastalığı tedavisi uygulanmaktadır. Klasik yöntemlerde uzun bir süreç gerekmesi, takibinin yapılması ve ilaç ihtiyaçlarının da devamlı değişkenlik göstermesi gibi sebeplerden ötürü zorlanmalar yaşanabilmektedir. Hastaların çok az bir kısmı düzenli egzersiz ve diyet programlarına uzun süreli olarak uyabilmektedir. Bu gibi durumlardan ötürü farklı yöntemleri araştırmak kaçınılmaz olmuştur.

Son zamanlarda sağlık alanında kullanılan teknolojilerin gelişmiş olması şeker hastalığının da tedavi yöntemlerini geliştirmiştir. Özellikle cerrahi müdahale yöntemlerinin son zamanlarda şeker hastalığında da nitelikli bir şekilde kullanılması sıklıkla gündeme geliyor. Her ne kadar şeker hastalığının ameliyatla tedavi edilemeyeceğine olan genel bir kanı oluşsa da son zamanlardaki gelişmeler bunun tam aksinim göstermektedir. Bu kapsamda günümüz itibariyle şeker hastalığının bazı türlerinde ameliyatla tedavinin tercih edildiği biliniyor.

Şeker Hastalığına Yaklaşımlar

Günümüz gelişen teknoloji ve tıbbının geldiği noktadan bakarsak, tip 2 diyabet hastaları için etkin tedavi yönteminin cerrahi uygulamalar olduğunu söyleyebiliriz. Veriler incelendiğinde %95’e varan oranda, bu tedavi yöntemlerini uygulayanların kısmi ya da tam bir biçimde iyileşme sağladığı saptanmıştır. Şeker Hastalığı ameliyatı olarak da bilinen Metabolik Cerrahi ameliyatı günümüzde tip 2 diyabet hastaları için tercih edilen tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır.

Metabolik Cerrahi yöntemi uygulanan hastaların %90’lık bir kısmı sonuç almakta ve iyileşmektedir. Hastaların bir kısmı ameliyattan sonra ilaç kullanmaya devam etseler de büyük bir çoğunluk şeker hastalıklarıyla ilgili herhangi bir ilaç kullanmadan hayatlarına devam edebilmektedirler.

Şeker hastalığı pek çok faktöre bağlıdır fakat bunda en önemli sebep olarak beslenme alışkanlığı gösterilebilir. Günümüzde yiyecekler işlenmiş ve fazla kalorilidirler. Ve bu durum daha fazla yememize rağmen doymamamıza ve de zamanla insülin direncinin zamanla artmasına sebebiyet vermektedir.

Şeker Hastalığı Ameliyatı

Şeker Hastalığı ameliyatı daha az yemek yemeye sebebiyet verir ve yemeklerin sindirim sisteminde alacağı yolu da değiştirirler. Böylece kimi hormonlar daha fazla çalışır ve bunula birlikte obezite ve tip 2 diyabet sorunu çözüme kavuşturulmuş olur. Bu ameliyatı gerçekleştirirken göz önüne bulundurulması gereken kimi hususlar bulunmaktadır. Bunlar bu yöntemleri yaptıktan sonra hastada protein, mineral ya da protein eksiklikleri yaratmamakla ilgilidir. Böylece hastada bir iyileşmenin ortaya çıkması da mümkün olmaktadır.

Sayılan bu nedenlerden ötürü, bu tip ameliyatlarda mide boyutunun belirli ölçülerde küçültülmesi gerekir. Bu işlemler kapsamında fundus denilen midenin kısmı çıkartılır. Bu sayede amaçlara uygun olarak kişi daha az besin tüketme ihtiyacı duyar ve daha az besin tüketir, bu sayede de insülin direncinde de azalma gerçekleşir. Esasında ameliyatla tedavi yönteminin kalıcı bir şekilde tedaviyi de mümkün kıldığını söyleyebiliriz. Bu durum doğal olarak son zamanlarda ameliyatla tedavinin sıklıkla gündeme gelmesini mümkün kılmaktadır.

Şeker Hastalığı ameliyatı ile mide ve ince barsak arasında yeni bir yol meydana getirilir ve böylece besinler kestirme yoldan direk olarak ince bağırsağın son kısımlarına ilerler. Bu sayede kimi hormonlar salınarak insülin direncinin düşmesine bir başka yoldan daha katkı sağlanmış olur ve diyabet hastalarında bulunan insülin direnci de azaltılmış olur.

2020-04-04T12:36:16+03:00