Tip 2 Diyabet Belirtileri

//Tip 2 Diyabet Belirtileri

Tip 2 diyabete bağlı olarak kan şekeri yüksek olan kişilerde;

· Açlık hissi,

· Çok su içme,

· Sık idrara çıkma,

· Ağız kuruluğu,

· Yaraların geç iyileşmesi,

· Çok sık enfeksiyon gelişimi,

· Ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma,

· Kuru bir cilt görülür.

Bu belirtilerin hepsi bir arada görülmeyebilir, yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca herkeste ve her yaşta diyabet teşhisi konulabilmektedir.

· Stres altında yaşayan kişilerde,

· Aşırı kilolu (şişman) kişilerde,

· Soy geçmişinde diyabet olan kişilerde,

· 4 kilodan ağır bebek doğuran kadınlarda diyabetin görülme riski yüksektir.

Pankreas tümörleri, ameliyatları, pankreasın kronik iltihabı ve hipertiroidi, akromegali gibi bazı hormonsal hastalıklar da tip 2 diyabete sebep olabilmektedir.

Tip 2 Diyabet Tedavisi

Tip 2 diyabetin tedavisinde ilk aşama; beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, egzersiz programları ile yaşam tarzının değiştirilmesi şeklinde şeklindedir. Bu uygulamalara rağmen kan şekeri seviyeleri istenilen düzeylerde tutulamıyorsa, şeker düşürücü etkisi olan haplar tedaviye eklenmektedir. Bazı durumlarda her şeye rağmen, tip 2 diyabetli bireylerin kan şekeri seviyeleri normal sınırlar içerisinde tutulamayabilir. Bu durumlarla karşılaşıldığında ise vücudun ihtiyaç duyduğu uygun dozda yapılan insülin enjeksiyonları ile tedavi desteklenmektedir. Ayrıca düzenli kan şekeri takibi yapmak da tedavi esaslarının belirlenmesi ve kaliteli yaşam sürdürülebilmesi açısından önemlidir.

Tip 2 diyabette kan şekeri seviyelerini normal sınırlarda tutabilmek için kullanılan ilaçlar etki durumlarına göre 3 gruba ayrılmaktadır.

Sulfonilüreler; pankreas tarafında yapılan insülin salınımını arttırmakta ve vücudu insüline daha duyarlı hale getirmektedir. Diamicron, Diameprid, Diabinese, Gliben, Glutril, Glucotrol XL, Minidiab bu gruba örnek olarak verilebilir.

Biguanidler; insülin dahilinde hücrelere glikoz yani şeker girişini arttırarak kan şekerini düşürmektedirler. Genellikle şişman hastalar için tercih edilmektedir. Ülkemizde bulunan bu gruba dahil ilaçlar arasında Glucophage, Glifor, Gluformin, Glukofen sayılabilir.

Alfa-Glikosidaz inhibitörleri; ülkemizde Glucobay olarak bilinen bu grup ilaçlar, bağırsaktaki karbonhidrat parçalanmasını yavaşlatarak yemekten sonra oluşan kan şekeri yükselmelerini azaltmaktadır.

Tip 2 diyabetin tedavisinde egzersizin de etkisi yadsınamayacak derecededir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

· Diyabet tedavisi için kişiye uygun olan egzersiz programı uygulanmalıdır.

· Egzersize ilk olarak kısa sürelerde başlanmalı ve giderek arttırılmalıdır.

· Her gün düzenli olarak egzersiz yapılmalı ve egzersiz sırasında mutlaka pamuklu çoraplar tercih edilmelidir.

· Egzersiz sırasında aktif olacak çalışacak bölgelere insülin yapılmamalı ve aç olarak egzersiz yapılmamalıdır.

· Egzersiz sırasında oluşabilecek hipoglisemi yani kan şekeri düşüklüğüne karşı mutlaka basit şeker içeren besinler bulundurulmalıdır.

2019-05-29T12:38:58+03:00