ULUSLARARASI ARENADA TÜRKİYE’NİN SESİ

//ULUSLARARASI ARENADA TÜRKİYE’NİN SESİ

Doç. Dr. Alper Çelik tarafından kaleme alınan “Laparoscopic diverted re-sleeve with ileal transposition (DSIT) for failed laparoscopic sleeve gastrectomy: A case report” makalesi tıp camiasında büyük ilgi gördü. Makale bugüne kadar yüzlerce hekim tarafından indirilip okundu.

Geçtiğimiz dönemlerde dünyanın en önemli tıp otoritelerinden sayılan Amerika merkezli ASMBS’in (American Society of Metabolic and Bariatric Surgery: Amerikan Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Derneği) yayın organı olan SOARD (Surgery for Obesity A Related Disorders: Obezite ve İlgili Hastalıklar için Cerrahi Tedavi) dergisinde yayımlanan makale, kliniğimizde tedavi edilen ve tıp literatürüne “ilk vaka” olarak kaydedilen hastamıza ait verileri içeriyor.

Daha önce bir dış merkezde tüp mide ameliyatı olan 50 yaşındaki bayan hasta, ameliyattan 4 yıl sonra kilo artışı, kan şekeri yükselmesi ve böbrek fonksiyonlarında bozulma nedenleri ile kliniğimize başvurmuş idi. Yapılan tetkikler neticesinde tekrar cerrahi müdahale kararı alınan hastaya, tekrar bir tüp mide işlemi ve ileal interpozisyon ameliyatı uygulandı. Ameliyat sonrası takipleri sorunsuz geçen hastamız ameliyattan sonra almış olduğu fazla kiloları geri verdi ve böbrek tahlilleri de normale döndü.

laparoscopic

2017-08-05T12:02:12+03:00